Valencia a pus umărul la revirimentul lui Real Madrid. "Galacticii" sunt cu un pas în semifinalele Cupei Regelui

0
Bucuria "galacticilor" după victoria cu Valencia în Cupa Regelui FOTO Mediafax

Real Madrid a învins în manşa tur a sferturilor Cupei Regelui Spaniei pe Valencia, scor 2-0 şi este cu un picior în semifinalele acestei competiţii.

După ce lupta pentru titlu a fost tranşată de Barcelona, jucătorii lui Real Madrid au fost conştienţi că meciul cu Valencia este unul capital pentru actualul sezon. Cupa Regelui este printre puţinele trofee pe care madrilenii le mai pot câştiga în acest an, după ce campionatul este ca şi acontat de Barcelona.

În acest context, băieţii lui Jose Mourinho au intrat foarte motivaţi în teren, contra Valenciei, pentru a înclina soarta calificării în semifinale în favoarea lor. Benzema cu un gol reuşit în minutul 37 al primei reprize şi Guardado cu un autogol în minutul 73 au semnat o victorie lejeră, scor 2-0, a lui Real Madrid, care este cu un pas mai aproape de accederea în careul de aşi al Cupei Regelui.

De menţionat este că în poarta "galacticilor" a revenit Iker Casillas, după conflictul pe care la avut cu antrenorul Jose Mourinho.

Cele două echipe de start au arătat astfel:

Real Madrid: Casillas - Essien, Albiol, Carvalho, Marcelo - Xabi Alonso, Khedira - Modric, Ozil, Cristiano - Benzema.

Valencia: Guaita - J. Pereira, Rami, Victor Ruiz, Guardado - Banega, T. Costa - Parejo, Jonas, Piatti - Soldado.