Super Sorana: Cârstea a făcut spectacol la Beijing şi e în optimi. Urmează provocarea finalului de sezon

0

Sorana Cârstea (44 WTA) a urmat-o pe Simona Halep (2 WTA) în următoarea fază, iar Monica Niculescu (65 WTA) poate deveni a treia româncă în optimi, dacă va trece de Peng (25 WTA).

Sorana Cârstea a obţinut o victorie categorică împotriva Christinei McHale (71 WTA), scor 7-6, 6-0. Meciul a durat o oră şi 26 de minute.

Sorana a reuşit o revenire impresionantă în primul set, atunci când americanca McHale s-a dus la 4-1. Cârstea a egalat, iar până la 6-6, cele două sportive s-au dus cap la cap. În tie-break, românca a mai avut o mică revenire de la 0-2. A condus cu 5-2 şi a rezolvat setul cu 7-4.

Setul doi n-a avut istoric, Cârstea dominând de la un capăt la altul.

În optimi, Cârstea o va întâlni pe Pliskova (4 WTA). În singura întâlnire dintre cele două de până acum, cehoaica s-a impus în 2014, în calificările de Pattaya City (Thailanda), scor 1-6, 7-6, 6-0.