Sorana Cîrstea, eliminată în optimile turneului de tenis de la Lugano

0
sorana cirstea

Sorana Cîrstea a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA International de la Lugano, fiind învinsă de Polona Hercog, scor 3-6, 7-6 (0), 6-4

Cîrstea, locul 103 WTA, a câştigat primul set şi a servit pentru meci la scorul de 6-3, 6-5, dar nu a putut să îşi fructifice avantajul seviciului. Hercog a reuşit să egaleze şi a trimis setul la tiebreak, pe care la câştigat la zero.

În decisiv, Cîrstea a condus cu 4-3, moment în care nu a mai luat niciun punct până la final, pierzând setul cu 4-6.

Partida a durat două ore şi 22 de minute, dar a fost întreruptă, la scorul de 6-3, 2-3. aproape două ore din cauza ploii

În faza următoare, Hercog, locul 89 WTA, va evolua cu învingătoarea dintre suedeza Rebecca Peterson, locul 64 WTA şi cap de serie numărul 7, şi rusoaica Veronika Kudermetova, locul 83 WTA.

Pentru calificarea în optimi, românca va primi 3.400 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Sorana Cîrstea e programată să joace miercuri şi la dublu, în primul tur, alături de Andreea Mitu, împotriva perechii Leonie Kung (Elveţia)/Clara Tauson (Danemarca).