Sorana Cîrstea, victorie importantă în primul tur la Dubai. A eliminat o italiancă, se luptă cu alta

0

Sorana Cîrstea a învins-o astăzi în primul tur de la Dubai, turneu dotat cu premii în valoare de 2 milioane de dolari, pe italianca Roberta Vinci, locul 14 mondial.

Cîrstea (locul 27 WTA) s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-3, la capătul unei partide care a durat o oră şi şapte minute.

În turul următor, Sorana va întâlni o altă italiancă, pe Sara Errani (locul 10 WTA), chiar învinsa Simonei Halep în sferturile de la Doha.

Pentru calificarea în turul doi la Dubai, Cîrstea va primi 55 de puncte WTA şi un cec în valoare de 18.712 dolari.

La Doha, Sorana a fost eliminată în turul 2 de către Radwanska, învinsă de Halep în semifinale.

Simona Halep (locul 9 WTA) este prezentă şi ea la Dubai, dar va intra în primul tur abia mâine, urmând să joace cu Alize Cornet (Franţa, locul 26 WTA).