Simona Halep, debut chinuit în 2017. Românca a avut probleme mari la Shenzhen în meciul cu Jankovici

0
Simona Halep

Simona Halep a început anul sportiv 2017 la turneul de la Shenzhen, unde a dat piept cu fostul număr 1 WTA, sârboaica Jelena Jankovici.

Simona  a început meciul ca din tun şi după 29 de minute şi-a adjudecat primul set, cu scorul de 6-1. A urmat însă o cădere vertiginoasă în jocul româncei şi Jankovici e egalat situaţia la seturi, impunându-se cu 6-3, în 34 de minute.

În setul trei s-a mers cap la cap pănă la 2-2, după care Simona a reuşit un break, profitând şi de problemele la glezna stângă pe care le-a acuzat adversara sa. La 3-2 pentru Simona, meciul a fost întrerupt pentru ca Jankovici să primească îngrijiri medicale. La revenirea pe teren, Halep a tranşat lucrurile în favoarea sa şi a câştigat ultimul set cu 6-3. Vezi AICI prima declaraţie a Simonei după victoria de la Shenzhen

În optimi, Simona va întîlni o jucătoare împotriva căreia n-a mai jucat niciodată. Vezi AICI despre cine este vorba

În optimi, România mare are două jucătoare calificate, Sorana Cârstea şi Monica Niculescu.

Darren Cahill a intervenit decisiv în meciul Simonei Halep. Vezi AICI ce i-a spus el jucătoarei noastre în setul decisiv