Serena, devastatoare la Wimbledon: Williams şi-a pulverizat adversara şi va întâlni o altă americancă în sferturi

0

Serena Williams (10 WTA) e, în mod evident, departe de forma ei optimă, având în vedere că are 37 de ani, însă continuă să ajungă în fazele superioare ale turneelor majore.

Serena Williams a câştigat Wimbledon de şapte ori (2002, 2003, 2009, 2010, 2012, 2015, 2016) şi rămâne în cărţi pentru a ridica trofeul deasupra capului pentru a 8-a oară.

Un triumf la Londra ar fi trofeul de Grand Slam cu numărul 24! Nicio altă jucătoare din istoria tenisului n-a depăşit, deocamdată, 23 de trofee în turneele majore.

Până să devină unică în istorie, Serena a trecut, astăzi, de Carla Suarez Navarro (31 WTA) în optimi, scor 6-2, 6-2. Williams şi-a adjudecat victoria în doar 65 de minute.

Pentru Williams urmează un duel în sferturi cu Alison Riske (55 WTA), cea care a eliminat-o pe Ashleigh Barty (1 WTA) în optimi.