Săptămâna din tenis începe cu dreptul. Begu s-a calificat în turul al doilea al turneului Premier 5 de la Roma

0
Irina Begu
Irina Begu

Irina-Camelia Begu, locul 35 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-0, pe rusoaica Margarita Gasparian, locul 52 WTA, şi s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Roma.

Begu a fost condusă cu 3-0, apoi a câştigat 12 ghemuri la rând, impunându-se într-o oră şi cinci minute.

În faza următoare, Begu o va întâlni pe Victoria Azarenka din Belarus, locul 6 WTA. Cele două jucătoare s-au întâlnit ultima dată la ediţia precedentă a turneului de la Roma, în optimi, când Azarenka s-a impus cu 6-4, 5-7, 6-1. În total, Begu şi Azarenka s-au întâlnit de cinci ori în circuitul WTA şi de fiecare dată a câştigat sportiva din Belarus.

Calificarea în manşa secundă este recompensată la Internaţionalele Italiei cu 12.645 de euro şi cu 60 de puncte WTA, a relatat news.ro.