România - Finlanda 1-1. Încă o dovadă a ruşinii naţionale: Record de ineficacitate pentru echipa lui Anghel Iordănescu

0
Lucian Sânmărtean

România şi-a salvat în ultimul minut pielea de la o înfrângere catastrofală cu Finlanda, dar imaginea ruşinii acestui 1-1 va rămâne multă vreme.

Şi încă o dovadă a nivelului extrem de slab la care am ajuns este recordul de ineficacitate stabilit de echipa lui Anghel Iordănescu. România a stabilit cea mai lungă perioadă de timp fără gol marcat din istoria sa: 429 de minute. Aceasta este perioadade joc scursă de la golul lui Keşeru, din martie, cu Feroe, şi până la cel al lui Hoban, din octombrie, timp în care s-au jucat cinci partide. Precedentul record negativ data din în 1947-1948, când România a stat 413 minute fără să de a gol adversarilor.

Cu doar opt goluri înscrise în cele nouă jocuri, România este reprezentativa cu cel mai slab atac dintre cele aflate pe primele două locuri în toate grupele preliminare.