România, doar locul 6 în finala pe echipe la Campionatul European de gimnastică feminină. Ponor, ultima şansă

0
Cătălina Ponor

Gimnastele tricolore s-au clasat, sâmbătă, pe locul 6 în finala pe echipe la Campionatul European de la Berna, titlul continental fiind câştigat de Rusia.

Echipa României a obţinut un punctaj total de 164,596 puncte în finala de sâmbătă, cu care s-a clasat pe locul 6, notele gimnastelor tricolore pe fiecare aparat fiind următoarele:

Paralele – Maria Holbură 13,100, Anamaria Ocolişan 12,733, Anda Butuc 13,233 (39,066 punctaj total pe aparat);

Bârnă – Anda Butuc 13,000, Maria Holbură 12,900, Cătălina Ponor 14,600 (40,500);

Sol – Maria Holbură 13,633, Ana Maria Ocolişan 13,266, Cătălina Ponor 14,566 (41,465);

Sărituri – Anamaria Ocolişan 14,766, Maria Holbură 13,733, Cătălina Ponor 15,066 (43,565).

În calificări, echipa României s-a clasat pe locul 4.

Medalia de aur a fost câştigată de Rusia (175,212), iar pe podium au mai urcat Marea Britanie (170,312) şi Franţa (168,496).

La CE de la Berna, duminică vor avea loc finalele pe aparate, unde Cătălina Ponor va lupta pentru medalii la bârnă şi sol, iar junioarele sunt calificate în finale la sol, bârnă şi sărituri.

În concursul individual-compus rezervat junioarelor, Carmen Ghiciuc s-a clasat, vineri, pe locul 8, iar Ioana Crişan pe locul 9, în timp ce echipa României a obţinut medalia de bronz.

La ediţia din 2014, echipa României a cucerit medalia de aur, fiind urmată pe podium de Marea Britanie şi Rusia, iar echipa tricoloră de junioare a obţinut, de asemenea, medalia de bronz, după Rusia şi Marea Britanie, aminteşte news.ro.