Rezultatele serii în Liga I: Victorii pentru Poli Iaşi şi CFR Cluj. Fosta campioană urcă pe locul al doilea în play-off

0

CFR Cluj a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 4-1 (2-0), formaţia CS Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului şi a urcat pe locul doi în clasament.

Golurile învingătorilor au fost marcate de C. Deac '18, '73, Păun '20 şi Gomelt '69, în timp ce pentru gazde a înscris Gustavo, în minutul 49, din penalty. În minutul 89, Andrei Ivan (CS Universitatea Craiova) a primit al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Camora şi a fost eliminat de arbitru.

CS Universitatea Craiova: Calancea - Dimitrov, Screciu, Kelici, Briceag (Bucurică '29) - Mateiu (Markovic '79), Zlatinski, Băluţă (Jazvici '71) - Gustavo, Ivan, Bancu. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

CFR Cluj: Mincă - Tiago Lopes, Larie, Horj, Camora - Nascimento (L. Rus '63), Gomelt - C. Deac, Păun (Antal '71), Nouvier - Omrani (D. Roman '81). Antrenor: Vasile Miriuţă.

Arbitri: Cătălin Popa (central) - Ovidiu Artene, Bogdan Gheorghe (asistenţi) - Iulian Dima (rezervă).

Observatori: Aron Huzu, Romolus Gabor.

La partida de la Piteşti a fost prezent şi selecţionerul României, Christoph Daum.

Echipa CSM Poli Iaşi a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Poli Timişoara, într-un meci din etapa a treia a play-out-ului Ligii I, în care ambele grupări au avut câte un jucător eliminat. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Bole, în minutul 46, care a reluat cu latul în plasă de la 5 metri un balon centrat din partea dreaptă de Ştefănescu. În minutul 62, Ţigănaşu (CSM Poli Iaşi) a primit al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Bărbuţ şi a fost eliminat de arbitrul Horaţiu Feşnic. În minutul 64, Soljici (Poli Timişoara) a primit direct cartonaşul roşu pentru un fault în poziţie de ultim apărător asupra lui Ştefănescu.

CSM Poli Iaşi: Grahovac - Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănaşu - Bole, Răuţă, Mitici (V. Gheorghe '75), Ştefănescu - A. Cristea (Panţîru '65), Golubovici (Ciucur '84). Antrenor: Eugen Neagoe.

Poli Timişoara: Straton - Străuţ (Bocşan '61), Cînu, Scutaru, Şeroni (Neagu '46) - Artean, Soljici - Bărbuţ, Croitoru, Fucek (Popovici '46) - Pedro Henrique. Antrenor: Ionuţ Popa.

Arbitri: Horaţiu Feşnic (central) - Sebastian Gheorghe, Adrian Popescu (asistenţi) - Lucian Rusandu (rezervă).