Rezultate Europa League: Mircea Lucescu, lovit din nou de „blestemul“ minutului 90 în meciul cu Anderlecht

0
Mircea Lucescu FOTO Getty Images

Zenit Sankt Petersbug o conducea cu 3-0 pe Anderlecht şi era calificată în optimile Europa League, însă belgienii au lovit în ultimul minut de joc.

Formaţia Anderlecht Bruxelles, la care evoluează Alexandru Chipciu şi Nicolae Stanciu, s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Europa, deşi a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 3-1, de echipa lui Mircea Lucescu, Zenit Sankt Petersburg, în manşa secundă a 16-imilor. În tur a fost 2-0 pentru Anderlecht, astfel că gruparea belgiană a ajuns în faza următoare datorită golului marcat în deplasare.

Au marcat: Giuliano ‘24, ‘78 şi Dziuba ‘72 pentru Zenit, respectiv Thelin '90 pentru Anderlecht.

La oaspeţi, Stanciu a jucat până în minutul 73 şi Chipciu a evoluat până în minutul 84.

Zenit - ANDERLECHT 3-1  (0-2 în tur)

Osmanlispor - OLYMPIACOS 0-3 (0-0 în tur)

APOEL NICOSIA - Atheltic Bibao 2-0 (2-3 în tur)

AS ROMA - Villareal 0-1 (4-0 în tur)

AJAX - Legia Varşovia 1-0 (0-0 în tur)

BEŞIKTAŞ - Hapoel Beer Sheva 2-1 (3-1 în tur)

Ora 22.05
GENK – Astra Giurgiu  1-0(2-2)
TOTTENHAM – Gent 2-2 (0-1)
Fiorentina – BORUSSIA M’GLADBACH 2-4 (1-0)
FC COPENHAGA – Ludogoreţ Razgrad 0-0 (2-1)
Ol. LYON – AZ Alkmaar  7-1 (4-1)
Şahtior Doneţk – CELT VIGO 0-2 (1-0)
Sparta Praga – ROSTOV 1-1 (0-4)

@ Miercuri au avut loc partidele Fenerbahce – Krasnodar 1-1, Saint Etienne – Manchester United 0-1. Schalke – PAOK Salonic 1-1, rezultate în urma cărora s-au calificat mai departe Krasnodar, Manxchester Untied şi Schalke