Regal fotbalistic: Dortmund - Real, un thriller cu patru goluri. A înscris inclusiv fotbalistul care juca într-un picior

0
Cristiano Ronaldo

Cel mai aşteptat meci al serii din etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor a meritat toţi banii! Pe „Signal-Iduna-Park“ s-a văzut un fotbal de calitate, demn de cea mai tare competiţie intercluburi.

Dortmund - Real Madrid a fost aşteptat de toată lumea şi pentru că fanii au fost curioşi să vadă cum va continua colaborarea Zidane - Ronaldo, după ce ultimul şi-a înjurat antrenorul în momentul schimbării sale în campionat.

Tehnicianul francez a fost însă diplomat şi nu l-a pedepsit pe CR7 printr-o decizie radicală, cum ar fi fost scoaterea sa din echipa de start. Ronaldo a fost titular şi intergralist la Dortmund şi a răsplătit încrederea antrenorului cu un gol în minutul 17. A fost golul cu numărul 95 pentru CR7 în Liga Campionilor, el fiind cel mai bun marcator din istoria competiţiei.

Numai în ultimele două sezoane Ronaldo a adunat 45 de goluri în Ligă, având 18 reuşite peste al doilea cel mai bun marcator din sezoanele 2015-2016 şi 2016-2017. Iar nemţii sunt victimele preferate ale lui Ronaldo, el punctând de 18 ori în 17 partide în faţa grupărilor din Bundesliga.

Schürrle, execuţie fantastică

Real a condus cu 1-0 pe „Signal-Iduna-Park“, însă, la pauză, tabela a arătat 1-1, după ce Aubameyang (43) a înscris şi el. Partea secundă s-a desfăşurat după acelaşi scenariu: gol Real Madrid prin Varane (68), apoi egalare Dortmund prin Schürrle (87).

Introdus pe teren în minutul 58, în locul lui Gotze, Schürrle s-a accidentat spre finalul partidei şi, chiar dacă juca într-un picior, a reuşit o execuţie fantastică pentru un 2-2 dramatic.