Primul meci decis la penalty-uri, la Euro 2016. Polonia a învins Elveţia şi e prima echipă calificată în sferturile de finală

0

Reprezentativa Poloniei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins selecţionata Elveţiei, scor 5-4, în urma loviturilor de departajare, la Saint-Etienne.

În primele 90 de minute pentru Polonia a înscris Blaszczykowski, în minutul 39, în timp ce elveţienii au egalat în minutul 82 prin Xhaqiri, care a marcat din foarfecă.

La loviturile de departajare, pentru Elveţia au transformat Lichsteiner, Shaqiri, Schar, Rodriguez, iar Xhaka a ratat. Pentru Polonia au înscris Lewandowski, Milik, Glik, Blaszczykowski şi Krychowiak.

Polonia: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jdrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec '101), Grosicki (Peszko '105)- Lewandowski, Milik. Selecţioner: Adam Nawalka

Elveţia: Sommer - Lichtsteiner, Djourou, Schär, Lichtsteiner, Rodriguez -  Behrami (Fernandes '77), Dzemaili (Embolo '58), Xhaka - Shaqiri, Mehmedi (Derdyiok '70)- Seferovic. Antrenor: Vladimir Petkovic

Meciul a fost arbitrat de englezul Mark Clattenburg.