Portughezul Nani a intrat în istorie, marcând golul 600 al Campionatului European

0

Internaţionalul lusitan Nani a deschis scorul în minutul 32 al întâlnirii cu Islanda, marcând cu un şut din interiorul careului.

S-a terminat însă 1-1 pentru că, islandezii au restabilit egalitatea la cinci minute după pauză, prin Birkir Bjarnasson, autorul primului gol al selecţionatei ţării sale la un turneu final de campionat continental. Nani a intrat însă în istorie pentru că a marcat golul cu numărul 600 din istoria Campionatului European. Primul gol de la Euro a fost marcat pe 6 iulie 1960 de iugoslavul Milan Galic, într-o partidă cu Franţa (scor 5-4), în timp ce golul cu numărul 100 i-a aparţinut francezului Alain Giresse, la ediţia din 1984. Danezul Kim Vifort a înscris, la rândul său, cel de-al 200-lea gol din istoria EURO, în 1992, iar golul cu numărul 500 l-a avut drept autor pe spaniolul Xavi, la ediţia din 2008, câştigată de "La Roja", care şi-a apărat apoi titlu european patru ani mai târziu, la EURO 2012.

Primul gol: Milan Galic (Iugoslavia), 1960
Golul 100: Alain Giresse (Franţa), 1984
Golul 200: Kim Vilfort (Danemarca), 1992
Golul 300: Zlatko Zahovic (Slovenia), 2000
Golul 400: Thierry Henry (Franţa), 2004
Golul 500: Xavi (Spania), 2008
Golul 600: Nani (Portugalia), 2016