Oltchim Rm.Vâlcea, prima victorie în grupele principale ale Ligii Campionilor

0
Bulatovici a condus Oltchimul spre victorie

După două înfrângeri consecutive, Oltchim a reuşit şi o victorie în grupele principale ale Ligii Campionilor, competiţie pe care şi-a propus să o câştige.

Meciul contra rusoaicelor de la Zvezda nu a fost deloc uşor, dovadă că la pauză scorul era egal, 16-16. În repriza secundă, româncele şi-au impus valoarea şi au cîştigat cu 29-25. Cea mai bună marcatoare a Oltchimului a fost muntenegraenca Katarina Bulatovici, cu zece goluri.

Următorul meci al Oltchimului este peste două săptămâni, la Moscova, contra aceleaşi formaţii. pentru a se califica în semifinale, fetele antrenate de Vestergaard au nevoie de încă trei victorii, dar depind şi de jocul rezultatelor, deoarece în primele două partide din grupă, Oltchim a înregistrat două înfrângeri.