Naţionala scârţâie serios! Tricolorii n-au reuşit decât un 1-1 cu RD Congo, la capătul unui meci foarte plictisitor

0
Tricolorii s-au crezut învingători după golul lui Nicuşor Stanciu, însă s-au trezit egalaţi pe final

Echipa naţională a României, aflată în pregătire pentru Euro 2016, a terminat la egalitate, miercuri, scor 1-1, cu reprezentativa statului RD Congo, într-un meci amical jucat la Como.

România a deschis scorul prin Stanciu, în minutul 27, RD Congo restabilind egalitatea prin Bokila, în minutul 87.

România: Pantilimon - Săpunaru, Găman, Chiricheş, Raţ (Toşca '89) - Ropotan (Prepeliţă '46), Pintilii - Ad. Popa (Torje '59), Stanciu (Keşeru '78), Chipciu (Maxim '59) - Alibec (Hora '68). Selecţioner: Anghel Iordănescu.

RD Congo: Kudimbana - Issama, Bompunga, Tisserand, Lomalisa - Mpoku (Bokila '78), Mabwati (Botaka '75), Mubele (Arnold '90) - Zakuani, Bakambu, Maghoma. Selecţioner: Florent Ibenge.

Arbitri: Paolo Valeri (central) - Filippo Meli, Fabiano Preti (asistenţi) - Andrea Gervasoni (rezervă) - toţi Italia.