Naţionala lui Ianis Hagi a fost bătută la scor de o formaţie de club din Olanda

0
Ianis Hagi e liderul naţionalei Under 17

Reprezentativa Under 17 a României a pierdut categoric primul meci de pregătire disputat în cantonamentul din Olanda.

”Tricolorii” pregătiţi de Bogdan Vintilă au întâlnit echipa sub 17 ani a lui Alkmaar, care în urmă cu doi a fost campioana Olandei la nivelul U15.

La partida de astăzi, în care s-a jucat o repriză de 40 de minute şi o alta de 45, au evoluat următorii:

Hodoroabă - Dobre, Căpuşă (80 Vlădescu), Ghiţă, Fridrich - Ciobanu, Kilyen, Oaidă - Hagi (60 Mihalcea), Petre, Carnat (74 Coman)

Antrenorul Bogdan Vintilă a decis să efectueze doar trei înlocuiri, atâtea câte îi vor fi permise şi la Turul de Elită din Anglia, din perioada 21-26 martie.

Unicul gol al ”tricolorilor” a fost înscris de Petre, în minutul 15, şut din întoarcere, la colţul scurt, din marginea careului de 16 metri. În acel moment, scorul era deja 2-0 pentru echipa olandeză.
   Următorul meci amical al României U17 este împotriva lui Sparta Rotterdam, pe 14 martie, la ora 13:00.