Muguruza, Kerber şi Radwanska merg în turul II: Poloneza a avut mari emoţii, după un prim set foarte slab

0
Garbine Muguruza

Simona Halep a scăpat, astăzi, de Petra Kvitova (28 WTA) şi de Kristina Mladenovici (11 WTA), însă n-au existat alte surprize în ziua a doua.

Garbine Muguruza (3 WTA) şi-a câştigat lejer meciul cu Jessica Ponchet (256 WTA), partida fiind o bună încălzire pentru iberica de 24 de ani. Aceasta s-a impus cu 6-4, 6-3 după o oră şi 26 de minute.

Fostul lider WTA, Angelique Kerber (16 WTA), a avut o misiune şi mai uşoară: 6-0, 6-4 cu Friedsam (388 WTA). Partida a durat 68 de minute.

Spre deosebire de Muguruza şi de Kerber, Agnieszka Radwanska (35 WTA) a fost chinuită de sora Karolinei Pliskova, Kristyna (61 WTA). Aceasta i-a luat polonezei primul set cu 6-2. Apoi însă, Radwanska şi-a adjudecat victoria cu 6-3, 6-2.

În turul doi, Kerber va juca împotriva lui Vekici (52 WTA), Muguruza va da piept cu Hsieh-W (88 WTA), în timp ce Radwanska o va întâlni pe Tsurenko (43 WTA).