MOTO GP Marc Márquez a devenit cel mai tânăr campion mondial din istoria acestui sport

0
Marc Márquez, campion mondial la MotoGP FOTO Reuters

Pilotul Marc Márquez a devenit duminică cel mai tânăr campion mondial din istoria motociclismului viteză, clasa MotoGP.

Marc Márquez a încheiat pe locul al treilea Marele Premiu al Valenciei, ultimul din sezon, clasare care i-a fost suficientă pentru a deveni cel mai tânăr campion din toate timpurile, având 20 de ani şi 266 de zile. Ibericul l-a depăşit, astfel, pe americanul Freddie Spencer, care deţinea recordul din 1983 (21 de ani şi 258 de zile). De cinci ani nu s-a mai întâmplat ca un debutant, precum Márquez, să câştige titlul mondial.

Sebastian Vettel a devenit campion mondial la Formula 1 pentru a patra oară consecutiv!

Cursa de la Valencia a fost câştigată de Jorge Lorenzo (Yamaha), urmat de Daniel Pedrosa (Honda). Din totalul celor 18 curse ale sezonului 2013, 17 au fost câştigate de piloţi spanioli (Lorenzo - opt, Márquez - şase, Pedrosa - trei).