Meci-maraton la Singapore: Pliskova şi Muguruza au stat peste două ore şi jumătate pe teren. Clasamentul grupelor

0
Karolina Pliskova

Dacă primele partide jucate, duminică, în Grupa Roşie s-au încheiat relativ repede, Halep având nevoie de doar 68 de minute pentru a trece de Keys, în schimb, astăzi, meciurile din Grupa Albă s-au lungit, ambele fiind decise în setul trei.

După ce Kuznetsova a trecut de Radwanska într-un duel tranşat după două ore şi 50 de minute, după cum „Adevărul“ a scris aici, al doilea meci al zilei, cel dintre Pliskova şi Muguruza a ajuns la două ore şi 32 de minute.

Victoria i-a revenit jucătoarei din Cehia, Pliskova impunându-se cu 6-2, 6-7, 7-5.

Setul decisiv a fost fabulos: Muguruza a condus cu 5-2, dar apoi a pierdut cinci game-uri la rând, a irosit şi o minge de meci la 3-5, pentru ca, într-un final, să cedeze cu 5-7.