România - Polonia 24-19: victorie mare cu aromă de răzbunare. Pentru prima dată, n-am mai „tremurat“ pe final

0

România şi-a făcut datoria în ultimul meci din grupele principale ale Campionatului European, învingând ultima clasată. Din păcate, jocul rezultatelor nu ne-a ajutat să prindem meciul pentru locurile 5-6.

Confruntarea cu ultima clasată din grupa 1 principală a fost şi prima în care naţionala pregătită de Gheorghe Tadici a reuşit să aibă, cu mici excepţii, un parcurs bun pe toată durata celor 60 de minute. Tricolorele au avut un început fulminant, iar după şase minute tabela de marcaj arăta 5-0 pentru România. Polonia a avut nevoie de opt minute ca să marcheze şi, pe fondul inabilităţii româncelor de a înscrie între minutele 6 şi 14, adversarele s-au apropiat la trei goluri: 6-3. Repriza s-a încheiat excelent pentru noi: cu două secunde înainte de expirarea celor 30 de minute, am obţinut o lovitură de la 7 metri, transformată de Neagu şi o eliminare de două minute pentru poloneze. La pauză, România a condus cu 11-9.

Ungureanu, din nou, formidabilă

La reluare, Polonia a jucat două minute în inferioritate, însă România a fost echipa care n-a marcat. În schimb, adversarele au egalat, pentru prima dată, în minutul 33. Apoi, tricolorele şi-au ratat atacul, iar Polonia a preluat, în premieră, conducerea: 12-11 (minutul 34). Spre norocul nostru, Paula Ungureanu (a avut 18 intervenţii) şi-a continuat forma fabuloasă la acest Campionat European, iar datorită paradelor sale şi a ratărilor polonezelor, România a revenit în conducere: 14-12. Spre deosebire de alte meciuri, Neagu şi colegele ei au controlat autoritar ultimele 20 de minute. Am avut, aproape în permanenţă, un avans de minimum două goluri, care, o dată cu trecerea minutelor, chiar s-a şi mărit. S-a terminat 24-19, iar România şi-a luat revanşa faţă de Polonia pentru înfrângerea suferită, în 2013, în sferturile Campionatului Mondial.

S-a dus şi locul 5 din cauza jocului rezultatelor

Dacă victoria cu Spania, în jocul precedent, a fost insuficientă pentru o calificare în semifinale, întrucât jocul rezultatelor nu ne-a ajutat, acum, din nou, am suferit din această cauză.

Spania a zdrobit Danemarca, scor 29-22, iar după ultimul meci al zilei, care a adus victoria Ungariei cu Norvegia, România s-a clasat pe penultimul loc în grupa I şi pe poziţia a 9-a în ierarhia finală a Campionatului European. Altfel spus, echipa lui Gheorghe Tadici şi-a ratat obiectivul, o clasare între primele opt.

România – Polonia 24-19. Au marcat pentru noi: Neagu (9), Perianu (4), Ardean-Elisei (3), Brădeanu (2), Chintoan (2), Chiper (2), Bondar (1), Pîrvuţ (1)

Ungaria - Norvegia 29-25

Min. 60 Polonezele mai înscriu o dată, dar nu mai contează, deoarece meciul se încheie cu o victorie categoriă a României, scor 24-19.

Min. 59 Elisei se înalţă şi înscrie pentru 24-18.

Min. 57 Pîrvuţ înscrie şi ea şi România nu mai poate pierde acest meci: 23-18.

Min. 56 Perianu înscrie cu un şut de la şold, România fiind în inferioritate numerică. Ungureanu apără pe bandă rulantă, scorul devine 22-18.

Min. 54 Ardean Elisei a marcat de pe extremă: România-Polonia 21-18.

Min. 52 Trei atacuri succesive ratate de România, noroc că polonezele n-au marcat nici ele.

Min. 49 Neagu o găseşte pe Ardean Elisei cu o aeriană spectaculoasă, iar extrema României înscrie la fel de spectaculos. România are avantaj de cinci goluri cu zece minute înainte de final, 20-15.

Min. 48 Neagu înscrie de la 7 metri, având un procentaj maxim la aceste aruncări. 19-15 pentru România, Polonia joacă în inferioritate.

Min. 47 Chiper înscrie pe contraatac pentru 18-15, polonezele ratează o aruncare de la 7 metri.

Min. 44 Perianu trage din nou la poartă după o combinaţie cu Neagu şi face 17-15.

Min. 43 Perianu face câteva depăşiri succesive, pătrunde spre careul advers şi înscrie simplu pentru 16-13, moment în care antrenorul Poloniei cere time-out.

Min. 40 Neagu face 15-13 cu o aruncare în forţă; înainte polonezele marcaseră în poarta goală pentru că Tadici a schimbat portarii şi poarta a rămas fără goalkeeper.

Min. 38 Perianu trage puternic de pe picioare şi duce din nou România în avantaj, după care Bondar marchează de pe pivot pentru 14-12.

Min. 37 Chintoan marchează pe contraatac, după şapte minute de secetă în tabăra României: 12-12.

Min. 35 Polonezele marchează trei goluri consecutiv şi preia conducerea, 11-12. România suferă în startul reprizei secunde.

Min. 31 Start în repriza secundă; România are om în plus timp de 2 minute.

România-Polonia 11-9 la pauză.

Min. 30 Manea transformă din nou o aruncare de la 7 metri. Polonezele vor începe repriza secundă în inferioritate.

Min. 28 Polonezele se lovesc de intervenţiile impecabile ale Paulei Ungureanu, care face un nou meci excelent; 10-8 pentru Polonia.

Min. 26 Neagu înscrie din nou de la 7 pentru: 10-7 pentru România.

Min. 24 Polonia înscrie de două ori consecutiv: 9-7 pentru România, moment în care Tadici cere time-out. "Nu e posibil să aruncaţi la poartă fără să vă uitaţi unde e poarta. Nu trebuie să mai ratăm atâtea atacuri", a spus selecţionerul nemulţumit.

Min. 21 Neagu aruncă de pe picioare şi marchează al cincelea gol al său contra Poloniei: 9-5.

Min. 20 Chintoan primeşte de la Neagu pe pivot şi înscrie pentru 8-5.

Min. 18 Chiper înscrie de pe extremă pentru 7-4, după care polonezele marchează şi ele: 7-5.

Min. 15 Polonia se apropie din nou la 2 goluri, 6-4.

Min. 14 Neagu punctează de la 7 metri. România-Polonia 6-3.

Min. 11 Pe fondul unor greşeli ofensive ale echipei noastre, Polonia marchează pentru 2-5, după care scorul devine 3-5. România n-a mai marcat de 8 minute.

Min. 7 Polonia înscrie primul gol din lovitură de la 7 metri.

Min. 5 Brădeanu duce scorul la 5-0 cu un lob elegant.

Min. 4 Neagu pătrunde ca prin brânză prin apărarea adversă şi înscrie mai întâi la colţul lung, apoi marchează cu noroc, după ce mingea loveşte bara şi apoi intră în poartă, deviată fiind de portarul Poloniei. 4-0 pentru România. Neagu e deja golgeter cu 3 reuşite.

Min. 2 Neagu se înalţă peste apărarea adversă şi şutează pentru deschiderea scorului, Brădeanu dublează avantajul cu o aruncare cu podeaua. România-Polonia 2-0.

Partida cu Polonia, ultima din grupa 1 principală pentru naţionala României, are o miză dublă. Mai întâi, tricolorele trebuie să învingă pentru a spera la clasarea pe locul 3 în grupă şi, pe deasupra, vor o victorie pentru a răzbuna înfrângerea de anul trecut suferită în optimile Campionatului Mondila. Locul 3 în grupă, la care speră România, ar permite naţionalei noastre să joace un nou meci de clasament, pentru locurile 5-6, o partidă care ar trebui să se dispute vineri cu ocupanta locului 3 din cealaltă grupă principală.

Totuşi, pentru ca acest obiectiv să devină realizabil e nevoie şi de jocul rezultatelor. Concret, Ungaria nu trebuie să câştige în faţa Norvegiei în jocul de miercuri seara, iar Danemarca trebuie să bată Spania. Dacă aceste scenarii se vor respecta, iar România va învinge Polonia, atunci tricolorele vor juca vineri pentru clasarea pe locurile 5-6 la Campionatul European.

Pentru meciul cu Polonia, Tadici nu poate conta pe serviciile Adrianei Ţăcălie, care s-a accidentat şi a devenit indisponbilă. Ţăcălie se alătură Adei Nechita, care s-a accidentat în al doilea meci de la acest European, cel cu Danemarca.