Halep la Singapore: accidentată la genunchi, Simona a jucat slab şi a fost eliminată de la Turneul Campioanelor

0
Simona Halep

Constănţeanca de 25 de ani a intrat pe teren cu genunchiul stâng bandajat puternic. A început meciul cu Cibulkova (8 WTA) catastrofal, a pierdut primul set, însă, în al doilea, s-a luptat admirabil, fiind ajutată şi de arbiraj. Chiar şi aşa, a cedat la tie-break, anulându-şi şansele de a merge în semifinale.

Pentru al doilea sezon consecutiv, Simona Halep a părăsit Turneul Campioanelor în faza grupelor.

Dacă în eşecul cu Angelique Kerber (1 WTA), nervozitatea excesivă a fost inamicul numărul 1 pentru Simona, astăzi, o problemă medicală la genunchiul stâng a slăbit-o vizibil pe constănţeanca de 25 de ani.

Şi în condiţiile în care în cealaltă parte a fileului s-a aflat o „bombă cu energie“, Dominika Cibulkova (8 WTA), Simona a fost, pur şi simplu, spulberată în primul set.

Al doilea set a fost de viaţă şi de moarte pentru ambele sportive. Halep ştia că, dacă va pierde cu 0-2, atunci e eliminată înainte de ultimul meci din Grupa Roşie: Kerber - Keys.

Cibulkova ştia că trebuie să învingă cu 2-0 pentru a putea spera la un loc în semifinale, după două înfrângeri cu Kerber şi Keys.

A ieşit un set dramatic în care regulamentul strâmb din tenis şi greşeala de arbitraj au favortizat-o puternic pe Halep.

Mai întâi, la 4-4 şi 40-30 pentru Cibulkova în game-ul al 9-lea, sportiva din Slovacia a trimis un retur câştigător pe care arbitrul l-a văzut afară. Dominika a cerut challenge şi s-a dovedit că decizia arbitrului a fost greşită. Potrivit regulamentului însă, punctul care ar fi dus scorul la 5-4 pentru Cibulkova nu i-a revenit sportivei din Slovacia. În schimb, punctul s-a rejucat. Şi altă anomalie: Halep şi-a primit primul serviciu înapoi, deşi la punctul judecat greşit de arbitru, ea era la serviciu doi!

La rejucare, Simona a făcut 40-40, iar apoi s-a dus la 5-4 la deuce#5.

Cibulkova şi-a făcut serviciul pentru 5-5, însă, în game-ul următor, a fost „furată“ de arbitru.

La 30-30, Dominika a prins tuşa, însă arbitrul a strigat out. Cum Cibulkova nu mai avea niciun challenge, decizia greşită a arbitrului a rămas, deşi hawk-eye a dovedit că Dominika prinsese tuşa! Halep s-a dus la 40-30 şi apoi şi-a făcut serviciul.

În ciuda acestor decizii care au dezavantajat-o clar, Cibulkova a rămas lucidă şi a impins meciul în tie-break, acolo unde s-a impus cu 7-5.

CITEŞTE ŞI:

*Halep la Singapore: Simona a explicat cum a profitat Cibulkova de accidentarea ei. Pe cine o vede campioană

*Halep la Singapore: Simona a terminat pe penultimul loc. Avem cele două calificate din grupa ei în semifinale

*Halep la Singapore: Cibulkova a fost „furată“ ca la uşa cortului, dar a rezistat. Cum a explicat jocul ei formidabil

GAME, SET, MECI Cibulkova! Halep e eliminată de la Turneul Campioanelor

*6-6: Cibulkova şi-a făcut serviciul la 15. Urmează  tie-break.

*Repriză de coaching pentru Halep. Cahill: „Te descurci de minune, având în vedere genunchiul tău cu probleme. Haide, mai mult curaj! Joci foarte bine“.

*6-5 Halep: Încă o decizie catastrofală în defavoarea lui Cibulkova: la 30-30, Dominika a prins tuşa, însă arbitrul a strigat out. Cum Cibulkova nu mai avea niciun challenge, decizia greşită a arbitrului a rămas! Halep s-a dus la 40-30 şi apoi şi-a făcut serviciul.

*5-5: Cibulkova şi-a făcut serviciul la 15.

*5-4 Halep: Cibulkova a revenit de la 0-30 şi a condus cu 40-30. A câştigat şi punctul următor, însă arbitrul a strigat out. Dominika a cerut challenge, s-a dovedit că lovitura ei fusese bună, aşa că punctul s-a repetat! De această dată, la rejucare, Simona a câştigat punctul şi a făcut 40-40. La deuce#1, românca a irosit o minge de game. La deuce#2, Halep a ratat o nouă minge de game. La deuce#3, a fost rândul lui Cibulkova să irosească o minge de game. La deuce#4, Halep a avut minge de break, dar a servit o greşeală dublă. La deuce#5, Halep şi-a făcut serviciul.

*4-4: REBREAK! Cibulkova a condus cu 40-30, dar Halep a egalat. Dominika a avut avantaj la deuce#1 şi deuce#3, dar Simona a egalat din nou. Halep a avut mingi de break la deuce#2 şi deuce#4 şi a valorificat-o pe ultima.

*Cibulkova a cerut o repriză de „coaching“. Antrenorul a sfătuit-o să joace ca până acum, fără a schimba prea multe.

*4-3 Cibulkova: BREAK! Dominika a condus cu 40-30 şi a valorificat mingea de break.

*3-3: REBREAK! Halep a condus cu 40-15 şi a valorificat a doua minge de break.

*3-2 Cibulkova: BREAK! Dominika a condus cu 40-0 pe serviciul Simonei şi a valorificat a doua minge de break.

*2-2: Cibulkova şi-a adjudecat serviciul la 15.

*2-1 Halep: Simona a salvat o minge de break la 30-40, apoi şi-a câştigat serviciul la deuce#1.

*1-1: REBREAK! Halep a avut un break point la 40-30, dar Cibulkova a egalat. La deuce#1 însă, românca s-a impus pe serviciul adversarei.

*1-0 Cibulkova: BREAK! Dominika a condus cu 40-0, Simona a egalat, servind şi un as. La deuce#1, jucătoarea din Slovacia a făcut break.

*A început al doilea set. Serveşte Halep.

---------------------

SETUL I

*6-3 Cibulkova: GAME, SET! Dominika şi-a făcut serviciul la 15 şi a rezolvat primul set în 29 de minute.

*5-3 Cibulkova: Halep şi-a făcut serviciu la zero.

*5-2 Cibulkova: Jucătoarea din Slovacia şi-a adjudecat serviciul la 15.

*4-2 Cibulkova: Halep şi-a făcut serviciul la 15 în cel mai bun game pentru ea până acum în acest meci.

*4-1 Cibulkova: Încurajată de soţul ei din tribune, Dominika şi-a câştigat serviciul la 30.

*3-1 Cibulkova: Halep şi-a câştigat serviciul la 30.

*3-0 Cibulkova: Dominika şi-a făcut serviciul la zero. Raportul ultimelor 13 puncte: 12-1 pentru Cibulkova.

*2-0 Cibulkova: BREAK! Dominika a câştigat pe serviciul Simonei la zero.

*1-0 Cibulkova: Jucătoarea din Slovacia şi-a câştigat serviciul la 15.

*A început meciul. Serveşte Cibulkova.

-------------------

UPDATE 11.03 - Cele două jucătoare au ieşit pe teren.

-----------------------

Cu o victorie cu Madison Keys (7 WTA) şi o înfrângere cu Angelique Kerber (1 WTA) în primele ei două partide disputate în Singapore, Halep depinde, în continuare, doar de ea pentru a obţine calificarea.

O victorie în minimum de seturi, astăzi, o va trimite în faza eliminatorie din Turneul Campioanelor.

De asemenea, există şi un rezultat care ar duce la eliminarea sigură a româncei: o înfrângere în două seturi.

Simona poate ajunge în semifinale şi dacă pierde cu 1-2 cu Cibulkova. Pentru asta, Kerber ar trebui să treacă de Keys în celălalt meci al zilei, care va începe de la ora 14.30.

Halep şi Cibulkova s-au întâlnit de cinci ori în circuitul WTA, iar sportiva din Slovacia e în avantaj, 3-2:

*2011 (s’Hertogenbosch): Victorie Cibulkova 6-3, 6-0

*2012 (Bruxelles): Victorie Halep 0-6, 6-4, 6-3

*2013 (Indian Wells): Victorie Cibulkova 7-5, 7-6

*2014 (Australian Open): Victorie Cibulkova 6-3, 6-0

*2016 (Madrid): Victorie Halep 6-2, 6-4

Criteriile de departajare

După meciurile de astăzi din Grupa Roşie, e posibil să avem două jucătoare cu acelaşi număr de victorii. În acest caz, primul criteriu de departajare va fi rezultatul direct.

Dacă avem trei jucătoare cu acelaşi număr de victorii, atunci va conta, în primul rând, setaverajul.

Dacă egalitatea persistă, atunci sportiva care deţine un procentaj mai bun la game-uri câştigate-pierdute va avansa în semifinale.

Dacă şi aici procentele sunt identice, atunci calificarea îi revine jucătoarei care a adunat mai multe game-uri câştigate.