Laurenţiu Roşu este noul selecţioner al echipei naţionale Under 18

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Laurenţiu Roşu, 42 de ani, a fost numit în funcţia de selecţioner al reprezentativei U18 a României, formată din jucători născuţi începând cu 1 ianuarie 2001.

Ca fotbalist, Laurenţiu Roşu a evoluat pentru Steaua Bucureşti, în perioada 1993 – 2000, Numancia, 2000 – 2004, Recreativo Huelva, 2004 – 2008, şi Cadiz între 2008 şi 2009.

Are în palmares cinci trofee de campion al României, trei Cupe şi trei Supercupe, toate cu Steaua Bucureşti.

De asemenea, Roşu a strâns 38 de selecţii pentru echipa naţională, pentru care a reuşit să marcheze de 5 ori.

Ca antrenor, Roşu a ocupat funcţia de principal la UTA Arad (2016 – 2017) şi Dacia Mioveni (2017 – 2018).

“Cred că Laurenţiu Roşu este cea mai potrivită alegere pentru această generaţie. Ne dorim să avem performanţe la toate loturile, de aceea obiectivul este calificarea la Turul de Elită care va avea loc anul viitor!”
Mihai Stoichiţă, director tehnic FRF

“E un proiect extrem de interesant şi îmi doresc ca echipa naţională care la anul va deveni naţionala U19 să se califice la Turul de Elită, iar apoi la turneul final al Campionatului European. De aceea, căutam cele mai bune talente din ţară, să formăm o echipă competitivă pentru a realiza obiectivele propuse!”

Laurenţiu Roşu, selecţioner România U18

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite