Au „topit“ gheaţa: Suedia a spulberat Slovenia, iar Finlanda a eliminat Rusia! Duel nordic în semifinale

0

Suedia şi Finlanda sunt primele semifinaliste ale turneului olimpic de la Soci. „Adevărul“ prezintă programul complet al competiţiei până în finală.

După trei victorii în trei meciuri în faza grupelor (4-2 cu Cehia, 5-3 cu Letonia şi 1-0 cu Elveţia), Suedia, câştigătoarea grupei C, a făcut o demonstraţie de forţă în primul meci al sferturilor. Nordicii au trecut, fără probleme, de Slovenia, învingând cu 5-0.

Suedezii se vor întâlni în semifinale cu Finlanda, care a făcut o partidă mare contra Rusiei şi a eliminat ţara gazdă din competiţie. Ruşii au condus cu 1-0, după golul lui Kovalciuc, dar finlandezii au întors scorul prin reuşitele lui Aaaltone, "veteranul" Selanne şi Granlund. Scorul de 3-1 a fost stabilit încă din repriza secundă.

Chiar dacă a avut superioritate numerică de două ori şi a atacat în valuri, Rusia nu a putut să revină în joc, iar spectatorii de pe Bolshoy Ice Arena au fost reduşi la tăcere.