HCM Baia Mare a debutat în forţă în grupele principale ale Ligii Campionilor

0

HCM Baia Mare a câştigat primul meci din cadrul grupei a 2-a principale a Ligii Campionilor, scor 28-26, în deplasare, cu Savehof (Suedia). Cea mai bună marcatoare a formaţiei maramureşene a fost Eliza Buceschi, cu 8 goluri.

HCM Baia Mare a obţinut primul succes în grupa a 2-a principală din Liga Campionilor. Campioana României a câştigat cu 28-26 (15-14 la pauză) duelul cu suedezele de la Savehof, în deplasare. Elevele lui Tone Tiselj au dominat ostilităţile în cea mai mare parte a timpului de joc, fiind ajutate din plin de forma excelentă a Elizei Buceschi, care a marcat de opt ori. Buceschi a fost, de altfel, cea mai bună marcatoare a lui HCM.

Pe parcursul celor 60 de minute au existat mai multe răsturnări de scor, dar, în cele din urmă, formaţia băimăreană a preluat conducerea şi nu a mai cedat iniţiativa până la final.

Graţie acestui succes, Baia Mare a acumulat două puncte şi i-a cedat ultimul loc în grupă chiar lui Savehof. Totuşi, campioana României mai trebuie să obţină puncte importante pentru a spera la calificarea în sferturile competiţiei, unde ajung primele patru formaţii din fiecare grupă principală.