FOTO Liga Europa: West Ham - Astra 2-2! Românii au revenit de la 0-2 şi i-au redus la tăcere pe englezi

0
Enner Valencia a deschis scorul FOTO UEFA - Getty Images

Condusă cu 2-0 de West Ham United, Astra a reuşit să egaleze şi are acum o şansă mare la calificarea în play-off-ul Ligii Europa.

Astra Giurgiu este una dintre protagonistele serii în Liga Europa, turul trei preliminar. Echipa lui Marius Şumudică a fost condusă cu 2-0, dar a reuşit să egaleze după ce arbitrul a eliminat un jucător de la West Ham în minutul 59.

Minutul 23, 1-0:: Enner Valencia a deschis scorul cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Minutul 51, 2-0: Zarate a dublat avantajul după o incursiune personală şi un şut din careu.

Minutul 59: James Collins a văzut al doilea cartonaş galben pentru o intervenţie  asupra lui Budescu.

Minutul 71, 2-1 Boldrin  a redus din handicap cu un şut puternic, din afara careului, care a lovit transversala şi a intrat în poartă.

Minutul 83, 2-2: Ogbonna a încercat să intervină la o centrare şi şi-a deviat mingea în proprie poartă. Spectatorilor de pe Upton Park le-a pierit vocea.

VIDEO Golurile partidei

Dani Coman, preşedinte Astra: Am jucat excelent în repriza a doua. West Ham e o echipă puternică, ne aşteaptă un retur extrem de dificil.

În schimb, ASA Târgu Mureş a primit o lecţie de fotbal de la Saint Etienne.

Rezultate din Liga Europa: Zenga, umilit. Incidente grave în Albania

West Ham United: Adrian - O'Brien (Burke '35), Collins, Ogbonna, Cresswell - Kouyate, Oxford, Noble - Payet - Zarate (Jarvis '76), E. Valencia (Maiga '37). Antrenor: Slaven Bilici.

Astra Giurgiu: Lung jr. - Queiros, Geraldo, Găman, Junior Morais - Seto, Boldrin (Dandea '86) - Enache, Teixeira, William (Florea '76) - Budescu (Lovin '90+1). Antrenor: Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: O'Brien '29, Collins '55, '59, Cresswell '79, Payet '90+1 / Enache '53, Budescu '58.

Cartonaş roşu: Collins '59

Arbitri: Adrien Jaccottet (central) - Raffael Zeder, Johannes Vogel (asistenţi) - Alain Bieri (rezervă) - toţi Elveţia.

Partida retur se va disputa la 6 august, la Giurgiu, de la ora 21.00.