Final de preliminarii: Olanda a ratat calificarea la EURO, Turcia a trimis Ungaria la baraj cu un gol în minutul 89! Cum arată tabloul final

0
Arda Turan, mijlocaş Turcia FOTO Reuters

Olanda pierdut meciul de acasă cu Cehia şi a terminat în genunchi campania de calificare la EURO. Turcia a bătut Islanda pe teren propriu, gol în inferioritate numerică marcat în minutul 89, şi s-a calificat direct la EURO, aruncând Ungaria la baraj.

Maţi seara au avut loc ultimele partide din preliminariile pentru EURO.

Grupa A: Olanda - Cehia 2-3, Turcia - Islanda 1-0, Letonia - Kazahstan 0-1.

Clasament: 1.Cehia 22p, 2. Islanda 21, 3. Turcia 19, 4. Olanda 13, 5. Kazahstan 5, 5. Letonia 5.

Olanda avea nevoie de o victorie în faţa Cehiei şi de un succes al Islandei cu Turcia pentru a se califica, dar Portocala Mecanică a clacat lamentabil, pierzând meciul de acasă cu Cehia şi orice şansă de a ajunge la EURO. Este primul turneu final european după cel din 1984 la care Olanda nu se califică.

Turcia a bătut Islanda pe teren propriu cu 1-0, cun un gol marcat de Selcuk Inan în minutul 89, declanşând nebunia pe stadionul din Konya. Cum Kazahstan a câştigat cu 1-0 în Letonia, s-au îndeplinit toate condiţiile pentru ca Turcia să meargă direct la EURO, fiind echipa cel mai bine clasată de pe locul 3 din cele nouă grupe! Turcia era singura echipă care mai putea să sufle această poziţie Ungariei, iar succesul otomanilor i-a trimis pe maghiari la baraj!

Grupa B: Belgia - Israel 3-1, Cipru - Bosnia 2-3, Ţara Galilor - Andorra 2-0

Clasament: 1.Belgia 23p, 2. Ţara Galilor 21, 3. Bosnia 17, 4. Israel 13, 5. Cipru 12, 6. Andorra 0.

Bosnia a obţinut calificarea la baraj.

Grupa H: Bulgaria - Azerbaidjan 2-0, Italia - Norvegia 2-1, Malta - Croaţia 0-1

Clasament: 1.Italia 24p, 2. Croaţia 20, 3. Norvegia 19, 4. Bulgaria 11, 5. Azerbaidjan 6, 6. Malta 2.

Croaţia s-a calificat direct la EURO, Norvegia merge la baraj.

Grupa I: Portugalia, Albania

Echipe calificate la baraj (8): Bosnia, Ucraina, Irlanda, Slovenia, Ungaria, Suedia, Norvegia şi Danemarca.

Duminică, 18 octombrie, va avea loc tragerea la sorţi a partidelor de baraj. Meciurile de baraj au loc pe 12, 13, 14 noiembrie (meciurile tur), 15, 16, 17 noiembrie (partidele retur).În urma acestor jocuri, ultimele 4 echipe se vor califica la EURO.

Clasamentul echipelor aflate pe locul 3 (luându-se în calcul rezultatele cu locurile 1, 2, 4 şi 5 din fiecare grupă, pentru că Grupa I a avut doar 5 echipe)

Grupa A: Turcia 16 p – calificată direct
Gropa F: Ungaria 15p - baraj
Grupa C: Ucraina 13 p - baraj
Grupa H: Norvegia 13 p - baraj
Grupa I: Danemarca 12p - baraj
Grupa G: Suedia 12 p - baraj
Grupa D: Irlanda 12p - baraj
Grupa B: Bosnia 11p - baraj