Ei ne-au eliminat. FIFA a radiografiat calificarea elenilor la Mondiale. Cifrele care spun totul despre greci
0
Grecia şi-a luat biletele pentru Brazilia, în dauna României, după ce nu ne-a dat nico şanşă la barajul de CM. Site-ul oficial al FIFA a punctat calificarea jucătorilor lui Fernando Santos cu mai multe date statistice. Multe dintre ele sunt interesante şi arată foarte bine cine este echipa care ne-a învins.
1.080 – numărul de minute jucate de goalkeeper-ul Orestis Karnezis în preliminarii. Este singurul jucător grec care a evoluat în toate cele 12 meciuri din preliminarii (10 în grupa G, două la baraj cu România). E de remarcat şi faptul că Orestis Karnezis n-are niciun minut jucat în această ediţie de campionat la Granada, echipa unde este împrumutat de la Udinese.
Fundaşul Borussiei Dortmund Sokratis Papastathopoulos a fost jucătorul de câmp care a evoluat cel mai mult, 11 meciuri (990 de minute în total). Pe locul 3 s-a situat fundaşul dreapta Torosidis (autorul autogolului din meciul cu România), cu 972 de minute jucate.
27 – media de vârstă a celor 32 de jucători folosiţi de Santos în cele 12 meciuri din calificări. Veteranul este căpitanul Giorgios Karagounis, iar cel mai tânăr Charalampos Mavrias (19 ani). Doar şase jucători au avut peste 30 de ani, deşi Mavrias a fost singurul sub 20 de ani.
22 – stilul defensiv al Greciei este reliefat foarte bine de către tacklingurile jucătorilor. Echipa a colecţionat 22 de cartonaşe galbene în 12 meciuri, şi două cartonaşe roşii (ambele pentru cumul de avertismente).
16 – golaverajul superior al Bosniei-Herţegovina, în grupa G (16 goluri diferenţă) a trimis-o pe Grecia la barajul cu România (rezultatul se ştie).
7 – numărul jucătorilor diferiţi care au marcat pentru Grecia, în cele 12 meciuri din preliminarii. Au reuşit împreună 16 goluri, şi au evidenţiat faptul că elenii marchează din toate zonele. Evident, golgheterul a fost atacantul Konstantinos Mitroglou, cu cinci goluri (trei ne-a marcat nouă, în două meciuri). Salpingidis urmează cu patru reuşite (unul în poarta lui Lobonţ) şi Theofanis Gekas cu două. Sotiris Ninis, Georgios Karagounis şi Nikos Spriopoulos au marcat câte un gol, iar zestra grecilor a fost îmbunătăţită şi de autogolul decisiv al lui Martin Skrtel (în Grecia-Slovacia 1-0, în grupe).
5 – jumătate din cele 10 meciuri ale Greciei în grupa G s-au încheiat cu 1-0, evocând amintiri ale blocului defensiv cu care germanul Otto Rehhagel le-a adus elenilor un titlu european în 2004. În alte trei meciuri din preliminarii, grecii şi-au închis poarta, dar nici n-au marcat prea mult. Niciodată n-au câştigat la mai mult de două goluri diferenţă (chiar dacă au jucat, spre exemplu, cu Liechtenstein).
4 – numărul de goluri pe care Karnezis le-a primit în grupe. Doar Spania (trei) a încasat mai puţin (dar din doar opt partide). A mai primit două la barajul cu România (unul de la Stancu, la Pireu, al doilea de la coechipierul Torosidis, la Bucureşti), adică şase în cele 12 meciuri din preliminarii. Grecia a marcat 12 goluri în grupe, în 10 meciuri, şi patru în două meciuri cu România, la baraj. Cu 16 goluri este echipa cu cel mai slab atac din Europa, care a ajuns la CM, după Croaţia (12 în grupe şi două cu Islanda, la baraj).
3 – numărul anilor de când portughezul Fernando Santos este la cârma elenilor. I-a urmat lui Otto Rehhagel, după CM 2010. Portughezul a dus Grecia până în sferturile lui Euro 2012 şi acum la CM 2014. Este abia a treia prezenţă a elenilor la un turneu final de CM, după 1994 şi 2010.
Citeşte şi
Antrenorul Greciei explică lecţia predată României: "Ştiam că are fundaşi lenţi"
Mutu l-a făcut dictator pe Piţurcă şi a explicat de unde a pornit conflictul cu selecţionerul: „Pune interesele personale mai presus de orice“