Dinamo învinge Oţelul, în deplasare, şi urcă pe locul şapte în clasamentul Ligii I

0
Dorin Rotariu, marcatorul golului victoriei pentru Dinamo în meciul cu Oţelul Galaţi FOTO Răzvan Păsărică

Dinamo a reuşit să se impună, duminică, în deplasarea de la Oţelul Galaţi, grupare pe care a învins-o cu scorul de 2-1.

Echipa lui Flavius Stoican a început greoi meciul, iar Iorga a reuşit să deschidă scorul pentru gălăţeni încă din minutul 5. Alb-roşii nu au reuşit egalarea în prima repriză, astfel încât „găzdarii“ au intrat la vestiare cu avantaj. Golul care a relanasat-o pe Dinamo a venit după penaltiul acordat de centralul Teo Crăciunescu, dat la un duel dintre Lazăr şi Brăneţ. Acesta din urmă a fost penalizat cu un „roşu“, iar alb-roşii au transformat lovitura de pedeapsă, pentru 1-1.

Oaspeţii au mai avut nevoie doar de două minute, până ca Dorin Rotariu să închidă tabela şi să-i asigure lui Flavius Stoican un debut cu victorie în Liga I. Dinamo ocupă acum locul şapte în primul eşalon românesc, cu trei victorii, trei egaluri şi trei înfrângeri, în timp ce Oţelul Galaţi se află pe 13, având un bilanţ de trei meciuri câştigate, o remiză şi cinci partide pierdute.

Echipe

Oţelul Galaţi: Brăneţ - Cojoc, Sîrghi, Mişelăricu, D. Popescu - Milea, Giurgiu Marquinos - Iorga, Antunes, Astafei.

Dinamo Bucureşti: Bălgrădean - Luchin, Durimel, Grigore, Grecu - Fai, Thicot, Boubacar, Curtean - Rotariu - Thomas.