Dan Petrescu a ajuns în China: ce a făcut noua echipă a tehnicianului român şi pe ce loc se află în campionat

0
Dan Petrescu

„Bursucul“ a lăsat vicecampioana României, ASA Târgu-Mureş, după un meci oficial şi un trofeu cucerit, semnând cu o formaţie fără nume din „Ţara Marelui Zid“.

Jiangsu Sainty, noua echipă a lui Dan Petrescu, a bifat o înfrângere la primul meci de la numirea românului în funcţie.

În etapa a 19-a a primei ligi, Jiangsu Sainty a cedat, în deplasare, în faţa celor de la Shijiazhuang Yongchang, scor 1-2. Gazdele au condus cu 1-0 la pauză, dar Jiangsu a egalat prin Sun Ke, în minutul 60. Rezultatul final a fost stabilit de zambianul Jacob Mulenga, în minutul 68.

Jiangsu Sainty a ajuns la a doua înfrângere consecutivă în campionat, ocupând locul 8 cu 25 de puncte. Lider e Beijing Guoan cu 39 de puncte.

Joi, în continuarea etapei cu numărul 19, vor juca Guangzhou R&F, formaţie pregătită de Cosmin Contra şi Tianjin Teda, acolo unde e legitimat Cristi Tănase.

În curând, Marius Constantin, fostul fundaş al celor de la ASA Târgu-Mureş, va semna şi el cu Jiangsu Sainty, ajungând, din nou, sub comanda lui Dan Petrescu.