CM 2014. Un egal între SUA şi Germania trimite Portugalia acasă. Motivele pentru care nemţii sunt dispuşi să facă "blat"

0
Cristiano Ronaldo are un turneu final foarte slab

Portugalia este şi ea una dintre dezamăgirile acestui Campionat Mondial, obţinând un singur punct după două meciuri.

Lusitanii au pierdut 0-4 cu Germania şi au făcut egal, 2-2 cu SUa, reuşind să egaleze în al cincilea minut de prelungiri. Golul lui Varela, venit din centrarea lui Cristiano Ronaldo mai dă speranţe echipei lui Paolo Bento, însă acestea sunt minime.

SUA şi Germania au câte patru puncte şi se pot califica împreună în optimi, dacă remizează în meciul direct. Nemţii au avantajul golaverajului, aşa că pot termina pe primul loc, urmând a evita Belgia în faza următoare.

În plus, antrenorii celor două echipe, Joachim Low şi Jurgen Klinsmann (foto jos) sunt ca fraţii, primul fiind secundul fostului mare internaţional între 2004 şi 2006 la naţionala Manschaftului. Când a plecat de pe banca Germaniei, chiar Klinsmann a insistat ca Low să fie uns selecţioner în locului lui, iar Federaţia l-a ascultat, iar Joachim este şi acum antrenorul nemţilor.

klinsi

Istoria demonstrează şi faptul că germanii sunt dispuşi să facă blaturi. În 1982 au "copt" unul cu surata Austria, învingând cu 1-0, şi trimiţând Algeria acasă. În 1954, tot nemţii au pierdut deliberat partida din grupe cu Ungaria, 3-8, jucând cu echipa a doua şi reuşind astfel să evite Brazilia în optimi. Apoi, în finală, ei au bătut aceeaşi Ungarie cu 3-2 şi au câştigat trofeul.

CLICK AICI  pentru a raspunde testului de cunoştinţe despre CM şi poţi câştiga o tabletă