Cele zece minute care ne-au frânt inimile: vezi prelungirile dramatice ale meciului Norvegia - România

0
Oana Manea
Oana Manea

Tricolorele au fost la câteva secunde distanţă de o nouă calificare în finala Mondialului, după cea din 2005. Parada portarului norvegian în faţa lui Ardean-Elisei a adus însă două reprize de câte cinci minute de timp suplimentar. Iar aici s-a jucat pe viaţă şi pe moarte.

„Adevărul“ a prezentat-o aici pe jucătoarea care a împiedicat calificarea României în finala Campionatului Mondial, având o intervenţie miraculoasă la sfârşitul timpului regulmentar.

S-a intrat în prelungiri cu 27-27, însă, din păcate, româncele au fost afectate de ratarea din ultima secundă şi au început prost fiecare repriză de câte cinci minute. Aşa a fost posibil ca Norvegia să câştige un avans de două goluri cu care a terminat partida. Asta în ciuda faptului că tricolorele au dat totul pe teren, iar cu câteva secunde înainte de finalul meciului, România chiar s-a apropiat la un gol de campioana olimpică şi europeană en-titre.

Aici puteţi vedea, integral, cele două reprize de prelungiri în care s-a jucat după un ritm nebun: