Baia Mare, cea mai bună echipă de rugby din România. Maramureşenii au câştigat al cincelea titlu de campioni din istorie

0

CSM Ştiinţa Baia Mare este noua campioană naţională la rugby, după succesul cu 25-19 în faţa Farului Constanţa într-un meci disputat pe stadionul „Arcul de Triumf” din Capitală.

Conduşi din teren de căpitanul Csaba Gal, băimărenii au început ezitant partida contra "marinarilor", dar şi-a revenit ulterior şi s-a impus în finală cu 25-19.

Astfel, Baia Mare a câştigat titlul pentru a cincea oară în istoria acestui club şi a întrerupt o perioadă de „secetă” de doi ani, timp în care Timişoara a cules laurii. În meciul pentru locul trei, RCM Timişoara a învins Dinamo cu 43-3.

Pe locul 5 în Superliga de rugby s-a clasat la finalul acestui sezon Universitatea Cluj, în vreme ce CSA Steaua a terminat campionatul pe locul 6.