Avem un nou record mondial la maraton: kenyanul Kipchoge a îmbunătăţit timpul cu 78 de secunde!

0

Atletul kenyan Eliud Kipchoge a stabilit un record mondial la maraton, după ce a încheiat cursa de la Berlin în două ore, un minut şi 39 de secunde.

Sportivul de 33 de ani a depăşit cu 78 de secunde performanţa compatriotului său Dennis Kimetto, care a alergat cei 42,195 km în 2:02:57, la Berlin, în 2014.

De altfel, cursa de la Berlin este recunoscută ca fiind cea mai potrivită pentru stabilirea de noi recorduri la maraton. Iar vremea a fost perfectă:

Kipchoge este unul dintre cei mai mari maratonişti din lume, fiind campion olimpic şi de trei ori câştigător al competiţiei de la Londra.

„Mi-am făcut cursa mea, asta e tot ce m-a interesat, să alerg în ritmul meu. M-am pregătit bine şi am avut încredere totală în antrenori. Se spune că poţi să o dai în bară de două ori, dar nu şi a treia oară, şi aşa a fost“, a declarat Eliud.

La feminin, maratonul de la Berlin a fost câştigat de Gladys Cherono din Kenya în 2:18:11.

Românul Alexandru Corneschi, cu timpul de 02:21:54, a ocupat locul 31.