VIDEO Granzii Spaniei se respectă. Barca, Real şi Atletico Madrid şi-au demolat adversarii. Ronaldo-accidentat

0
Ronaldo e în mare formă

Cele trei mari echipe care conduc în clasamentul Spaniei au reuşit victorii la scor în acest weekend, deşi fiecare a avut probleme ei.

Fără mulţi titulari, Valdes, Alves, Puyol, Xavi şi Messi, Barcelona a învins cu 4-0, acasă, pe Granada, prin golurile lui Iniesta, Fabregas, Alexis Sanchez şi Pedro.

Real Madrid nu s-a lăsat nici ea mai prejos şi a spulberat Almeria, în deplasare, scor 5-0. Au punctat Ronaldo, Benzema, Isco, Bale şi Morata, dar starul portughez a ieşit în minutul 34 accidentat.

Atletico Madrid a ridicat ştacheta impusă de rivale şi a demolat pe Getafe, 7-0 pe Vicente Calderon. Pentru echipa lui Simeone au punctat David Villa (2), Raul Garcia (2), Diego Costa, Adrian şi Lopo (autogol). La Getafe, Marica a intrat în minutul 70.

În clasament, după 14 etape conduce Barcelona (40 puncte), urmată de Atletico Madrid (37 puncte) şi Real Madrid (34 puncte), după care la mare distanţă vine Villareal (24 puncte).

În clasamentul golgheterilor Cristiano Ronalo este lider, cu 17 goluri, pe locul doi fiind Diego Costa, cu 14 goluri.