AS Roma a scos-o pe Juventus din Cupa Italiei şi s-a calificat în semifinale!

0
Gervinho a câştigat duelul cu Pirlo (stânga) FOTO Reuters

Juventus a părăsit Cupa Italiei după ce a fost bătută cu 1-0 de AS Roma, pe "Olimpico". Meciul a fost decis de golul lui Gervinho din minutul 79.

AS Roma s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei după ce a eliminat-o pe Juventus, favorita competiţiei. "Bătrâna Doamnă" n-a tras niciun şut pe poartă, în condiţiile în care Antonio Conte şi-a menajat o parte dintre titulari, precum Pogba, Tevez, Buffon sau Llorente.

Meicul a fost decis de un gol marcat de Gervinho din faţa porţii, în minutul 79 al meciului, acesta finalizând o acţiune începută de Pijanic şi continuată de Strootman.

În celelalte sferturi de finală din Cupa Italiei se întâlnesc

AC Milan - Udinese

Fiorentina - Siena

Napoli - Lazio.

Partidele au loc într-o singură manşă, pe terenul primei echipe. AS Roma o va întâlni în semifinale pe câştigătoarea meciului Napoli - Lazio.