Al doilea trofeu al antrenorului Cosmin Contra. Dinamo a învins Poli Timişoara şi a câştigat pentru prima oară Cupa Ligii

0

Dinamo Bucureşti a câştigat pentru prima oară în istorie Cupa Ligii Adeplast, învingând în finala disputată pe Arena Naţională, cu scorul de 2-0, formaţia Poli Timişoara.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Nemec, în minutele 6 şi 26. În minutul 34, Rivaldinho a trimis mingea în poarta timişorenilor, însă golul a fost anulat eronat pentru ofsaid. Şi în minutul 38 dinamoviştii au avut un gol anulat eronat pentru ofsaid, o reuşită a lui Mahlangu.

Poli Timişoara: Curileac – Haruţ, Bocşan, Şeroni, Novak (Murariu '90+1) – Artean (Soljici '56) – Al. Popovici, Ignea, Bîrnoi, Fucek (Doman '57) – Drăghici. Antrenor: Ionuţ Popa.

Dinamo Bucureşti: Penedo – Romera, Nedelcearu, Dielna, St. Filip – Mahlangu, Palici – Hanca (Busuladzici '73), Rivaldinho (Bawab '63), Nistor – Nemec (Tîrcoveanu '83). Antrenor: Cosmin Contra.

La acest meci nu s-a acordat niciun cartonaş galben.

Arbitri: Radu Petrescu (central) - Ciprian Danşa, Daniel Mitruţi (asistenţi) - George Găman (rezervă).

Observatori: Eduard Alexandru, Alexandru Deaconu. La partida de pe Arena Naţională au asistat 12.272 de spectatori, dintre care aproximativ 30 de fani timişoreni, a relatat News.ro.

Cosmin Contra mai are în palmares un trofeu ca antrenor, Cupa României, cucerit cu Petrolul Ploieşti în sezonul 2012-2013. Până în prezent, Cupa Ligii a mai fost câştigată de FCM Bacău (1998), Gloria Bistriţa (2000) şi Steaua Bucureşti (2015, 2016).