Apel: Opriţi masacrul câinilor din Chişinău!
0Apărătorii drepturilor animalelor din Chişinău fac un apel disperat către autorităţi locale şi centrale să întreprindă măsuri pentru a stopa uciderea animalelor fără stăpân din capitală. Aceştia cer înăsprirea legislaţiei şi pedepsirea celor care otrăvesc şi omoară cu brutalitate patrupedele din municipiu precum şi a persoanelor care dau dispoziţii în acest sens.
Membrii Asociaţiei de Ocrotire a Animalelor fără Adăpost ”Alga” din Chişinău au organizat o conferinţă de presă în care au descris şi au prezentat imagini cu un caz de gravă brutalitate petrecut în sectorul Petricani, în zona Universităţii Agrare. Acolo sămbăta trecută au fost omorâţi cu o piatră 8 căţeluşi pe care Eduard Volcov, unul dintre apărătorii drepturilor animalelor, îi îngrijea de o lună alături de mama lor şi urma să le găsească stăpâni sau să-i dea la un adăpost.
Galina Cighir, care întreţine un adăpost pentru animale din mijloace proprii, a declarat că acesta este unul din sutele de cazuri care au loc în capitală. Aceasta a declarat că otrăvirea animalelor este o politică dusă în mod constant de către autorităţile municipale.
”Pe străzi trece o maşină de culoare gri şi împrăştie otravă, apoi trece din nou şi strânge cadavrele. Acest lucru se întâmplă foarte frecvent sub ochii tuturor, inclusiv al copiilor. Iată acum am în mâini o căţeluşă a cărui întreagă familie a fost otrăvită în mod groaznic luna trecută împreună cu mulţi alţi câini în sectorul Buiucani. E a supravieţuit pentru că a mâncat puţin din aceeaşi otravă din care a mâncat maică-sa. Am scăpat-o cu greu cu diferite medicamente şi transfuzii, însă a orbit total. Iată priviţi ce au făcut cu ea cei care-şi spun ”oameni”, vecini de-ai fiecăruia dintre noi cu care ne salutăm zi de zi, şi aşa mai departe. Şi iată astfel de crime se petrec în fiecare zi, cu acordul sau la dispoziţia autorităţilor noastre”, a declarat Galina arătând animalul jurnaliştilor.
Şi câinii sterilizaţi sunt otrăviţi
Aceasta a menţionat că municipalitatea otrăveşte patrupedele laolaltă fără nici o noimă, fiind omorâte chiar şi cele pe care tot primăria le-a sterilizat din banii proprii, şi că faptul că problema maidanezilor se află în subordinea regiei ”Autosalubritate”, care este cea care se ocupă de gunoiul din Chişinău, vorbeşte de la sine. Cighir a afirmat că, în timp ce autorităţile locale sunt cele care trebuie să le asigure adăposturi animalelor, acestea nu-i lasă măcar nici pe cei care în mod voluntar adăpostesc animalele din cont propriu.
Participanţii la conferinţă au declarat că, pe lângă simplul fapt că este comisă o crimă împotriva animalelor, astfel de gesturi denotă o degradare morală gravă a societăţii. Ei au cerut insistent tuturor autorităţilor, începând cu Preşedintele ţării şi până la funcţionari simpli să rezolve într-un mod civilizat problema animalelor fără stăpân. Acest lucru ar însemna în acelaşi timp şi măsuri împotriva celor care-şi cumpără animale de companie, apoi le aruncă pe stradă cu tot cu urmaşi.
Primăria îi strânge, dar nu-i otrăveşte
Reprezentanţii municipalităţii spun că solicitările pentru ridicarea câinilor vin din partea chişinăuienilor. Aceştia scriu foarte des cereri pe site-ul primăriei în acest sens şi foarte frecvent sună direct şi cer revoltaţi ca pe o anumită stradă sau la o anumită locaţie să fie făcută ”ordine” în ce priveşte câinii. Cei de la primărie spun totodată că animalele sunt întradevăr ridicate, însă zic că aceste nu sunt otrăvite.
”La sigur Regia ”Autosalubritate” se ocupă de acest lucru. Ei au serviciu de hingheri care sunt cei care prind aceste animale, după care le predau la unele adăposturi sau le eutanasiază, după caz, însă acest lucru se face la insistenţa cetăţenilor. Problema, în fapt, este mai complexă şi ţine foarte mult şi de atitudinea cetăţenilor. Este un lucru paradoxal că noi sutem cei care-i îngrijim pe aceşti câini şi tot noi suntem cei care la un moment dat spunem că ne deranjează şi cerem ca ei să fie eliminaţi. Nu cred că primaria este cea care otrăveşte aceste animale, foarte probabil o fac însăşi oamenii”, a declarat Vasile Chirilescu, specialist principal în cadrul Direcţiei Relaţii Publice a primăriei Chişinău.
Autorităţile susţin că nu otrăvesc câinii
Victor Serghienco, director-adjunct al Regiei ”Autosalubritate” a infirmat faptul că instituţia în care activează otrăveşte câinii fără stăpân. Acesta a declarat că ”Autosalubritate” doar îi strânge pe cei omorâţi, la cererea cetăţenilor, iar pe cei vii îi duce la anumite adăposturi, îi duce în afara oraşului sau îi transmite unor ONG-uri. Serghienco a menţionat că animalele sunt omorâte de cetăţeni şi a spus că problema patrupedelor este una mult mai complexă.
”Autosalubritate” este doar ultima verigă în acest sistem. Problema trebuie văzut de toţi mult mai larg şi tratată de la bază – de văzut cum au ajuns în primul rând aceste animale pe stradă, cine le-a lăsat, de ce nu sunt înregistrate, de ce nu sunt sterilizate şi aşa mai departe. Eu lucrez cu diferite ONG-urile ca să găsim o soluţie reală. De asemenea recent această problemă a fost discutată de diferite direcţii din primărie şi urmează a fi pusă pe agenda Consiliului Municipal în această toamnă şi sper să se ajungă la o rezolvare reală şi concretă”, a conchis directorul adjunct al Regiei ”Autosalubritate”.