UPDATE Alerta cu bombă de la Registru a fost falsă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Oamenii legii verifică sediul Registru  FOTO Adevărul
Oamenii legii verifică sediul Registru  FOTO Adevărul

Angajaţii Întreprinderii de Stat „Registru“, de pe strada Puşkin, din Capitală au fost evacuaţi în această dimineaţă de către oamenii legii. Asta după ce o femeie a sunat la ora 9.20 şi a anununţat că la sediul clădirii a fost plasată o bombă.

Update 12.59: Alerta cu bombă de la „Registru“ din această dimineaţă s-a dovedit a fi falsă. Despre aceasta ne-a comunicat Adrian Jovmir, şeful serviciului de presă şi relaţii publice la Direcţia de Poliţie a municipiului Chişinău.

„Încă nu a fost identificată persoana care a sunat şi a anunţat că este amplasat un obiect explozibil în clădire“, afirmă Jovmir.

Dacă va fi stabilită identitatea persoanei care a făcut anunţul fals, aceasta riscă o amendă de la 4.000 la 10.000 lei sau privaţiune de libertate până la 2 doi ani.

Precizăm că femeia nu a înaintat nicio pretenţie, doar a spus că va sări blocul în aer. La faţa locului s-au deplasat câteva echipaje de urgenţă care verifică blocul întreprinderii.

Circulaţia rutieră pe strada Puşkin, între bulevardul Ştefan cel Mare şi Sfânt şi strada Columna a fost suspendată.

Potrivit lui Adrian Jovmir, acesta este al cincilea apel de la începutul anului. „Toate patru au fost alerte false“, a menţionat  şeful Serviciului de presă.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite