Socialiştii cer urmărirea penală a responsabililor de evacuarea gunoiului din Chişinău

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO socialistii.md
FOTO socialistii.md

Consilierii municipali ai PSRM acuză administraţia Capitalei de situaţia creată în legătură cu neevacuarea gunoiului din oraş timp de mai multe zile. Ion Ceban, liderul fracţiunii PSRM, a declarat că este o acţiune dirijată împotriva locuitorilor municipiului. Socialiştii spun că vor depune cereri în toate instanţele competente pentru cercetarea penală a responsabililor de gestionarea procesului de evacuare a gunoiului, transmite IPN.

Ion Ceban a spus că, în data de 14 martie anul curent, CMC a votat o decizie în legătură cu evacuarea gunoiului din capitală.  Primarul şi instituţiile subordonate au fost împuternicite să poarte tratative cu locuitorii şi administraţia locală din Ţânţăreni, Anenii Noi, pentru a relua evacuarea gunoiului la poligonul din localitate, care este amenajat adecvat şi corespunde tuturor cerinţelor sanitare. Însă, în acest sens nu s-a făcut practic nimic, iar vina o poartă primarul Dorin Chirtoacă şi cei implicaţi în gestionarea procesului de evacuare a deşeurilor, susţine consilierul socialist.

Ion Ceban a mai spus că locuitorii din Bubuieci, municipiul Chişinău, unde a fost dus gunoiul după sistarea procesului de evacuare la Tânţăreni, au solicitat să fie procurat echipament pentru epurarea apei şi prelucrarea deşeurilor solide. Municipalitatea a decis să aloce 12 milioane de lei în acest sens, dar echipamentul aşa şi nu a fost procurat. Problema evacuării gunoiului la poligonul de lângă Bubuieci nu ar fi existat dacă factorii de decizie s-ar fi implicat la momentul potrivit, afirmă Ion Ceban.

Consilierul local a mai spus că deţine informaţii că printre cei care au blocat accesul autospecialelor cu gunoi la poligonul de lângă Bubuieci sunt şi instigatori puşi la cale sau chiar membri ai Partidului Liberal.

Socialiştii sugerează că interesul PL ar fi să arate că situaţia scapă de sub control în lipsa primarului Dorin Chirtoacă, care se află în arest la domiciliu.

După protestul localnicilor din Bubuieci, care au blocat accesul autospecialelor Regiei „Autosalubritate” la poligonul din preajma localităţii, deşeurile nu au fost evacuate din capitală timp de mai multe zile. Astăzi, 6 iunie, Primăria a anunţat că a reluat evacuarea deşeurilor. În urma negocierilor cu localnicii din Bubuieci, timp de o lună gunoiul va mai putea fi dus la depozitul din str. Uzinelor, timp în care se vor căuta soluţii.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite