Alegeri Republica Moldova. Maia Sandu: Dodon este un capitalist de succes în lumea de afaceri politice. E „statalist”, statul este sursa sa principală de venituri

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Candidatul pentru funcţia de preşedinte al ţării din partea Partidului Acţiune şi Solidaritate, Maia Sandu, vine cu o reacţie marţi, 20 septembrie, după ce socialistul Igor Dodon a declarat în cadrul unei emisiuni de televiziune că în mare parte banii pe care îi are provin din salariu, credite şi de la părinţii săi.

„Am auzit ieri răspunsurile încîlcite ale lui Dodon despre venituri şi averi. Am înţeles că o duce greu, îl ajută părinţii... Eu credeam că pensia în Republica Moldova e mică şi, de la o anumită vîrstă, copiii îşi ajută părinţii, şi nu invers. De asemenea, membrii PSRM achită peste 2000 de lei sub formă de cotizaţii de membru. Un partid al capitaliştilor, nu al proletarilor, aşa cum pretinde el.

Aici sînt doar veniturile şi averile declarate ale candidatului PSRM începînd cu 2012. A fost norocos sa obţină un credit cu dobînda sub cea de piaţă, să vîndă apartamentul la un preţ de cîteva ori mai mare decît valoarea cadastrală şi să cumpere o casă la preţ cadastral, nu de piaţă.

Dodon este un capitalist de succes în lumea de afaceri politice. Iată de ce este atît de „statalist”, deoarece statul este sursa sa principală de venituri şi prosperitate”, se arată în postarea Maiei Sandu pe Facebook.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite