Republica Moldova a cucerit două medalii la Jocurile Mondiale de lupte

0
Dimitri Capmari a câştigat argintul la Jocurile Mondiale de luptă FOTO fea.md

Ţara noastră a câştigat două medalii la Jocurile Mondiale de luptă SportAccord, care au avut loc la Sankt Petersburg, în perioada 18-26 octombrie.

Dimitri Capmari a cucerit argintul la pankration la categoria 77 de kilograme, după ce i-a învins pe rând pe Freddy Herrero din Franţa şi Aurel Pîrtea din România. În finală, luptătorul moldovean a pierdut cu scorul de 1:3 în faţa rusului Aldiev Magomed.

Mariana Davidova a cucerit bronzul la sambo în limitele categoriei de 68 de kilograme după ce a învins-o în finala mică pe Timana Luna Snadra Yohana din Venezuela.

Anterior sportiva moldoveană a trecut de Rao Diksha Sunil din Indonezia şi Volha Namazova din Belarus. În lupta pentru ieşirea în finala mare Davidova a pierdut în faţa Ivanei Jandric din Serbia.

În clasamentul pe medalii, Rusia ocupă primul loc, cu 47 de medalii de aur, 20 de argint şi 26 de bronz. Pe locul secund se află Franţa, cu 12-8-9, iar Japonia ocupă locul al treilea cu 11-5-4, etc.
Republica Moldova, deşi a fost reprezentată de patru sportivi a cucerit două medalii şi ocupă locul 44 din 94 de ţări.

La Jocurile Mondiale SportAccord au participat sportivi din 94 de ţări care s-au întrecut la 15 discipline: aikido, box, scrimă, judo, ju-jitsu, karate, kendo, kickboxing, muaythai, sambo, savate, sumo, taekwondo, lupte, wushu.