Partidul lui Usatâi şi-a anunţat candidatura pentru Primăria Chişinău
0
”Partidul Nostru”, al cărui lider este Renato Usatâi, se lansează în campania electorală pentru alegerile locale generale din 14 iunie. Candidatul formaţiunii pentru funcţia de primar general al municipiului Chişinău este Ilian Caşu, vicepreşedintele ”Partidului Nostru”, transmite IPN.
Ilian Caşu a declarat că municipiul Chişinău se confruntă cu probleme foarte mari şi el, împreună cu o echipă de profesionişti, va asigura curăţenia în oraş, marcajul terenurilor de parcare, amenajarea terenurilor pentru copii şi promite crearea azilurilor pentru câinii fără stăpâni. Acestea, spune candidatul, sunt problemele primordiale cu care trebuie să lupte primăria municipiului. Ilian Caşu a subliniat că, în primăria condusă de el, în capul mesei va fi legea şi va asigura un dialog constant cu locuitorii deoarece aceştia sunt plătitori de taxe şi ei trebuie să fie parte la luarea deciziilor.
Candidatul ”Partidului Nostru” a spus că va stopa practica „cârpelii” băncilor, drumurilor şi străzilor. Va veni cu o viziune clară asupra reformării pe domenii, spre exemplu a transportului public sau a conservării centrului istoric al oraşului.
Partidul pregăteşte candidaţi pentru funcţiile de primari şi de consilieri locali pe care îi vor prezenta în curând.