VIDEO FC Botoşani-FC Vaslui 1-0. Moşteanu: „Această înfrângere ne va face şi mai puternici“

0

Botoşaniul continuă să uimească în Liga 1, bifând în faţa Vasluiului cea de-a patra victorie, scor 1-0, în şase etape scurse până acum. În schimb, FC Vaslui înregistrează al doilea insucces din acest sezon.

Meciul dintre FC Botoşani şi FC Vaslui a fost lipsit de spectaculozitate timp de 80 de minute, animându-se abia spre final, când gazdele au marcat golul victoriei prin Codoban (80), cu capul, la singurul şut pe spaţiul porţii vasluiene.

Graţie succesului obţinut contra Vasluiului, Botoşaniul urcă pe primul loc al clasamentului cel puţin până la finalul confruntării dintre Astra şi Petrolul.

Vasluiul, în schimb, înregistrează a doua înfrângere din actuala stagiune şi se clasează pe un modest loc 11 după şase etape, mult sub aspiraţiile conducerii clubului, care visează de ani buni la titlul de campioană pentru echipa sa.

„Mă aşteptam la o asemenea desfăşurare a partidei. Înfrângerea face parte din joc şi sunt convins că după acest insucces vom fi mai puternici. Am făcut mici greşeli pe care adversarul a ştiut să le speculeze şi pe care va trebui să le remediem. Felicit Botoşaniul pentru jocul prestat astăzi. Păcat că au reuşit să spargă gheaţa pe teren propriu cu noi. Vom vedea următoarea etapă dacă această pauză este binevenită sau nu", a spus Ionuţ Moşteanu, antrenorul galben-verzilor, citat de Mediafax.

FC Botoşani: Curileac - Patache, Ursu, C. Dinu, Acsinte - Tincu - Fulop (Ghinga '75), Vaşvari, Codoban - Hadnagy (R. Radu '88), Cârjan (Tănasă '78). Antrenor: Cristi Popovici.

FC Vaslui: Cerniauskas - Ortiz (Pozder '88), Celeban, Varela, Sălăgean - Caue - Antal, Lovrecici (Nuno Viveiros '54), Sânmărtean, Wilk - Temwanjera (Buziuc '77). Antrenor: Ionuţ Moşteanu.