HC Vaslui-LPS Piatra Neamţ 51-18: victorie obţinută fără drept de apel

0

HC Vaslui a început returul cu dreptul, obţinând, ieri, pe teren propriu, o victorie zdrobitoare în faţa mai puţin experimentaţilor handbalişti de la LPS Piatra Neamţ, pe care i-a învins la 33 de goluri diferenţă, scor 51-18.

Elevii antrenaţi de Leonard Bibirig şi Laurenţiu Cozma au început partida în forţă, iar în minutul 22 aceştia erau dezlănţuiţi, conducând la 10 goluri diferenţă pe tabela de marcaj, scor 15-5. Până la finalul reprizei, vasluienii au înscris la fiecare atac, în timp ce oaspeţii nu au reuşit decât de patru ori să mai bage mingea în poartă, scorul la pauză fiind 24-9.

Cei peste 500 de fani prezenţi în Polivalentă au aplaudat la scenă deschisă atacurile favoriţilor, care au rămas cu motoarele turate şi în cel de-al doilea mitan al jocului. Vizibil marcaţi de superioritatea gazdelor, nemţenii încearcă să nu se facă de râs, însă scorul lua proporţii în fiecare minut. În repriza a doua, vasluienii au mai înscris 27 de goluri, pirmind, în schimb, doar 9.

Etapa viitoare, cea cu unmărul 15, HC Vaslui va juca în deplasare la Universitatea Târgovişte, partidă ce se va disputa pe 30 ianuarie.