HC Vaslui-CSM Focşani 38-25: seria meciurilor amicale, începută cu victorie

0
Handbaliştii vasluieni au ascultat sfaturile lui Bibirig FOTO:arhiva adevarul

HC Vaslui a reuşit o victorie clară în prima partidă amicală desfăşurată în această pauză competiţională, trecând fără probleme de cei de la CSM Focşani pe care i-a învins la o diferenţă de 13 goluri.

Meciul a început într-un ton de tatonare şi echilibrare, focşănenii reuşind să stea aproape de gazde până în prima jumătate a primei reprize, atunci când tabela arăta 1-7 pentru vasluieni. Elevii lui Bibirig au turat motoarele şi au reuşit să ridice diferenţa la 8 goluri, însă până la pauză ea a mai scăzut, scorul pe tabelă fiind de 17-12 după primele 30 de minute.

Încercând mai multe formule de joc, cu schimbări de jucători aproape non-stop, Leonard Bibirig le-a dat tuturor elevilor săi ocazia să joace, repriza a doua fiind una la discreţia gazdelor pe tot parcursul ei. Focşaniul nu a reuşit să echilibreze jocul, iar diferenţa a crescut din ce în ce mai mult, 38-25 fiind scorul înregistrat la fluierul final al arbitrilor.