Galben-verzii au spart gheaţa. Pătulea:„Dacă recuperăm punctele luate ne vom bate pentru un loc de cupă europeană“

0
Galben-verzii au reuşit cea de-a patra victorie din acest sezon FOTO:adevarul

FC Vaslui a luat toate cele trei puncte ale etapei cu numărul XII-a în partida cu „U“ Cluj, reuşind, astfel, să spargă gheaţa, după trei înfrângeri consecutive.

Elevii lui Liviu Ciobotariu au arătat o altă faţă, aseară, în partidfa câştigată cu 2-1 în faţa „şepcilor roşii“. Cu un moral extrem de bun şi cu o altă atitudine, galben-verzii s-au năpustit asupra porţii clujenilor şi, după doar 12 minute, Madson reuşeşte să deschidă scorul cu un şut de la marginea careului mare, treându-şi în cont primul gol de la sosirea sa la Vaslui.

Ocaziile la poarta lui Veselovsky au continuat însă nici Antal şi nici Mike Temwanjera nu reşesc să bage mingea în poartă. Gazdele au început bine şi cel de-al doilea mitan, iar după şase minute dela reluarea jocului, obţin penalty în urma unei faze controversate, iar Antal reuşeşte să mărească avantajul. Şi Pătulea şi Buziuc au trecut şi ei pe lângă majorarea avantajului, fără succes, însă.

În urma acestui rezultat, FC Vaslui a urcat până pe locul 16 cu un total de 16 puncte, însă jucătorii sunt optimişti că lucrurile nu vor rămâne aşa şi că vor recupera cele 8 puncte luate de Federaţia Română de Fotbal din cauza scandalului cu impresarul Ionel Codoban.

„Am spart gheaţa. Această victorie înseamnă infuzie de moral pentru noi. Eu zic că am arătat, în primul rând, ca o echipă. Am avut mai multe ocazii de poartă şi, chiar dacă am ratat destul de mult, am arătat o altă faţă. Dacă vom recupera şi cele 8 puncte am curajul să spun că ne vom bate pentru un loc de cupă europeană“, a spus Adrian Pătulea la finalul meciului.

Echipe

FC Vaslui: Cerniauskas - Cordoş, Celeban, Prahici, Viveiros - Madson, Caue - Antal, Wilk, Sălăgeanu - Temwanjera.

Universitatea Cluj: Veselovsky - Balde, Szilagyi, Abrudan, Mendy - Tîrnăcop, Borza, Takacs, Rilke, Cristocea - Lemnaru