Cum scufundă edilii vasluieni imperiul lui Porumboiu ca să crească preţul la apă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Adrian Porumboiu
Adrian Porumboiu

Consilierii locali au majorat preţul la utilităţi pentru vasluieni, invocând, printre altele, că măsura este cauzată de faptul că două firme ale milionarului Adrian Porumboiu, cel mai important afacerist din judeţ, şi-ar fi redus activitatea.

Creşterea preţului la utilităţi în municipiul Vaslui, stabilită în cadrul ultimei şedinţe de Consiliu Local, a stârnit numeroase controverse după ce, în expunerea de motive, a fost invocată reducerea activităţii mai multor firme din oraş, printre care şi două aparţinând omului de afaceri Adrian Porumboiu, SC Ilvas SA, respectiv SC Ulerom SA. Astfel, preţul apei potabile livrate în municipiul Vaslui a fost majorat de la 2,98 lei la 3,46 lei metrul cub, canalizarea - de la 0,58 lei la 0,78 lei metrul cub, iar epurarea - de la 0,86 lei la 1,13 lei metrul cub. «Creşterea menţionată a fost cauzată şi de scăderea producţiei fizice, ca urmare a încetării activităţii unor mari agenţi economici (Termica Vaslui, Varotex, Sonic Fashion etc.) şi a reducerii activităţii unor mari agenţi economici (Vastex, Ulerom, Ilvas, Confecţii etc.) şi a unor întreprinderi mici şi mijlocii, precum şi ca urmare a reducerii consumurilor la populaţie datorită situaţiei economico-sociale dificile din ultima perioadă”, se arată în proiectul de hotărâre aprobat de consilierii vasluieni pe 20 martie.

Milionarul : ”O bazaconie”

Includerea firmelor lui Porumboiu pe lista celor aflate în pragul colapsului vine pe fondul mai multor speculaţii care circulă pe piaţa locală din Vaslui, în ultimele săptămâni, conform cărora Adrian Porumboiu intenţionează să îşi vândă o parte din afaceri. Milionarul neagă, însă, acest lucru, catalogând ca fiind „o bazaconie” motivarea majorării preţului la utilităţi cu scăderea activităţii firmelor sale.
«Dacă se face un audit general la anumite firme, la început de an, este un lucru obişnuit, nu-i nimic spectaculos. Uleromul funcţionează. Normal că, peste o lună, o lună şi ceva, când vor intra în sezonul producţie, vor începe să lucreze. Nu este niciun fel de problemă. Nu ştiu cine are timp să arunce aşa zvonuri în piaţă. Adică şi-au modificat ei (Consiliul Local n.r.) preţurile după cum funcţionează Uleromul? N-are nicio legătură”, a declarat, pentru Adevărul, omul de afaceri Adrian Porumboiu, subliniind că nu are de gând să se retragă din afaceri, aşa cum, oficial, a făcut-o în fotbal, care, după cum afirmă, «i-a lăsat un gust amar”.

1,1 milioane lei la bugetul local


Consilierii locali spun că expunerea de motive care a stat la baza creşterii preţului la utilităţi s-a făcut în baza unei analize a societăţii care furnizează apa potabilă în municipiul Vaslui. „Un om de afaceri, de nivelul domnului Porumboiu, poate reduce activitatea la o societate, pentru a apăsa pedala de acceleraţie pe alta. Evident, dumnealui ştie cel mai bine. Cei de la Aquavas au făcut o analiză corectă a consumului de apă în municipiu, iar atunci când sunt mai puţin consumatori ca efect avem creşterea tarifului, deoarece cresc costurile de întreţinere. ”, a declarat consilierul local Ioan Zaharia.
Adrian Porumboiu, prin firmele sale, este principalul contribuitor la bugetul local, anual sumele virate drept taxe şi impozite locale depăşind 1 milion de lei, o cotă uriaşă pentru un oraş cu economia în ruine.
„Are un număr considerabil de angajaţi şi, evident, şi sumele care vin din această parte către bugetul local sunt consistente. Nouă ne vine o sumă şi de la impozitul pe venitul global, şi acolo nu avem control, cât vine de la firmele domnului Porumboiu, cât vine de la alte firme. la bugetul local, cu impozitul pe clădiri, mijloace de transport, taxe firme. Pentru anul 2014 firmele domnului Porumboiu au de achitat la bugetul local 1,1 milioane de lei, reprezentând impozitul pe clădiri, mijloace de transport, taxe firme”, a declarat, pentru Adevărul, Eugen Boţ, şeful Serviciului Financiar din cadrul Primăriei Vaslui.

Cel mai bogat vasluian


Adrian Porumboiu s-a dedicat în ultimii 13 ani afacerilor, după ce a avut o carieră de fotbalist şi arbitru internaţional FIFA. Este unul dintre cei mai mari proprietari de terenuri, fiind cotat printre primii trei cei mai bogaţi fermieri români, cu o avere estimată la 200 de milioane de euro. Grupul Racova Pan, din Vaslui, exploatează peste 50.000 de hectare de teren arabil în judeţele Moldovei. Grupul dezvoltat de Porumboiu cuprinde firmele Racova Vaslui (cu activităţi în turism), Comcereal Vaslui, R-Agro, Asociaţia Agricolă Munteni, Agrocomplex Bârlad (cu activităţi în cultura cerealelor), Mopan Suceava (morărit şi panificaţie), Ulerom Vaslui (fabricarea uleiurilor vegetale), Ilvas Vaslui (prelucrarea laptelui), Comprest Vaslui (construcţii) şi Comguard Vaslui (servicii de pază şi protecţie). Numai în judeţul Vaslui, la firmele lui Adrian Porumboiu lucrează peste 6000 de persoane. Anual, spune omul de afaceri, impozitul plătit de firmele sale bugetului de stat se ridică la peste 30 de milioane de euro.

Citeşte şi: 

Adrian Porumboiu este acuzat că a driblat statul cu 500.000 de lei. Latifundiarul precizează că a plătit Fiscului banii imputaţi

Porumboiu, deranjat de asocierea cu Chevron: „Îi recomand primarului Vlasă să nu îmi mai folosească numele!“

Incendiul care i-a produs lui Adrian Porumboiu pagube de 500.000 de euro. Un hambar uriaş al latifundiarului s-a făcut scrum în trei ore

Vaslui

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite