FOTO Spectacol în tribune şi pe teren la derby-ul Timişoarei din Liga a IV-a. CFR Timişoara - ASU Politehnica 0-4

0

Alb-violeţii şi-au consolidat poziţia de lideri în liga a patra timişeană, după o victorie într-un meci care altă dată se disputa în eşaloane superioare. Suporterii timişoreni au sărbătorit cinci ani de prietenie cu fanii Borussiei Mönchengladbach.

Elevii lui Paul Codrea au indicat care va fi desfăşurarea meicului încă din minutul 4, când Făgeţean a şutat în bară din careu. Primul gol avea să vină ceva mai târziu, în minutul 31. A fost o bijuterie ”á la Hagi” reuşită de Popoviciu, care a trimis mingea de la peste 30 de metri lateral stânga, cu boltă, peste portar, la colţul lung. Câteva minute mai târziu, Obrejan a majorat diferenţa după un corner în urma căruia gazdele nu au reuşit să degajeze la timp balonul, iar înainte de pauză s-a făcut 0-3, prin Făgeţean, care a înscris după o neînţelegere între fundaşii CFR-ului şi portarul Rain. ASU a dominat şi în mitanul secund, însă a mai înscris doar o dată, prin Daniel Birău.

”Mă bucur că a venit atât de multă lume, am avut parte şi de un timp superb. Meciul a fost unul frumos, am câştigat meritat, la o diferenţă mare, deci pot să spun că a fost o zi perfectă. Am mai spus, că nu mă interesează cine lipseşte. Mă bazez pe jucătorii pe care îi am la dispoziţie, iar aceştia trebuie să profită de şansa pe care o au. Cred că adversarii noştri au fost mai motivaţi de prezenţa în număr mare a publicului, de multe ori pentru noi acesta e chiar un dezavantaj. Să vezi după atâţia ani tribuna plină pe CFR îţi provoacă o senzaţie frumoasă”, a spus la finalul partidei Paul Codrea, antrenorul ASU Politehnica.

În urma acestei victorii, dar şi a remizei dintre celelalte două echipe de pe podium, Progresul Gătaia şi CS Ghiroda, alb-violeţii iau un uşor avans, de două puncte, în fruntea clasamentului din Liga a IV-a Timiş. În etapa următoare, ASU Politehnica joacă pe teren propriu cu CS Cocoşul Orţişoara.

Suporterii echipei Institutului Politehnic au făcut spectacol în tribuna stadionului de la Gara Mare, ţinând să marcheze printr-o coregrafie aniversarea a cinci ani de prietenie cu nemţii de la VFL Borussia Mönchengladbach. Fanii au afişat un desen pe care scria ”5 Jahre Poli & VFL” şi mesajul ”Was wir sind, sind wir zusammen”, adică ”ceea ce suntem, suntem împreună”, într-o traducere aproximativă.