FOTO RCM Timişoara s-a calificat în finala Superligii, după 42-8 cu Farul Constanţa

0
Rugbyştii timişoreni, la înălţime. FOTO: Vali Silaghi

Rugbyştii bănăţeni au câştigat clar semifinala cu Farul, iar sâmbăta viitoare îşi vor apăra, la Bucureşti, titlul de campioni cucerit anul trecut. Ultima încercare a meciului de azi a fost reuşită de Mădălin Lemnaru, revenit după o pauză de opt luni, cauzată de o accidentare.

Peste 1.500 de spectatori au venit la stadionul "Gheorghe Răşcanu" de la marginea TImişoarei pentru a-i încuraja pe elevii lui Chester Williams în semifinala cu Farul Constanţa. Timişorenii şi-au respectat statutul de favoriţi ai întâlnirii, şi au intrat la pauză cu un avantaj de 20 de puncte, reuşite de Calafeteanu (două lovituri de pedeapsă şi o transformare), Morrison şi Burcea.

La doar câteva minute după pauză, RCM culca din nou balonul în terenul de ţintă al adversarilor, prin Sosene Anesi, iar în minutul 52 Vasile Rus (încercare) şi Calafeteanu (transformare) duceau scorul la 32-0. Primele puncte pentru Farul au venit din piciorul lui Jantijes, în minutul 59, însă a fost doar un foc de paie, Ben Tuiatua majorând imediat diferenţa. Farul a reuşit eseul de onoare cu câteva minute înainte de final, prin Stein, însă bănăţenii au mai lovit odată, prin Mădălin Lemnaru, revenit după o accidentare care l-a ţinut pe tuşă din luna ianuarie. Scor final 42-8, iar RCM Timişoara se pregăteşte pentru finala de săptămâna viitoare, în care îşi va apăra titlul cucerit anul trecut.

"Suntem în finală, iar asta contează cel mai mult, nu faptul că am jucat bine sau rău. A revenit şi Lemnaru cu un eseu, dar e clar că mai are mult de muncă, nu e la nivelul care l-a consacrat. Noi îl vom ajuta să îşi revină, dar urmează ca în săptămâna următoare să ne decidem cine va juca în finală. Nu avem preferinţe pentru adversarul din finală, cunoaştem foarte bine ambele echipe, ne-au învins la sfârşitul play-off-ului. A fost şi puţină tensiune, poate şi pentru faptul că jucătorii au fost nerăbdători să se impună, să câştige şi să evolueze bine", a spus Chester Williams la finalul partidei.

Cealaltă semifinală se dispută tot astăzi, între Ştiinţa Baia Mare şi Steaua Bucureşti. Finala este programată sâmbăta viitoare, de la ora 18.30, pe stadionul "Arcul de Triumf" din Bucureşti.